Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğitim Sen: Siyasi partiler engellileri unuttu

  ANKA
  13 Temmuz 2007 - 12:23Son Güncelleme : 13 Temmuz 2007 - 12:23

  Eğitim Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, siyasi partilerin seçim bildirgelerinde engelli vatandaşların sorunlarına dair çözüm önerilerinin yer almadığını bildirdi.

  Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de sayıları 9 milyona yaklaşan bir engellinin bulunduğunu ve bunların nüfusun yüzde 12.29’unu oluşturduğunu belirtti. Türkiye Özürlüler Araştırması Temel Göstergelerine göre engelli vatandaşların yüzde 36.3’ünün okur yazar olmadığı bilgisini aktaran Şimşek, bu rakamın genel ortalamanın 3 katı olduğunu bildirdi. Şimşek, engellilerin ilkokulu bitirme oranının yüzde 41 olduğunu belirterek yüksekokula gidebilenlerin oranının ise yüzde 2.24 olduğunu ifade etti.

  Eğitim çağındaki engelli vatandaşların sadece yüzde 4’ünün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden yararlanabildiğine işaret eden Emirali Şimşek, bu rakamın olması gerekenin çok altında olduğunu belirtti. Şimşek, engellilerin eğitim hakkının İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Anayasa’da güvence altına alındığına işaret ederek, devletin engellilerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğini savundu.

  AKP hükümeti döneminde engelli çocukların eğitimi için kişi başına aktarılan 389 YTL’nin ne ölçüde çocukların eğitimine harcandığının tartışmalı olduğunu ifade eden Şimşek, bu uygulamayla özel eğitim kurumlarına kaynak yaratıldığını ileri sürdü.

  BİLDİRGELER NE DİYOR?

  Açıklamasında seçime girecek olan partilerin bildirgelerinde engellilere yönelik düzenlemeleri karşılaştıran Şimşek, AKP’nin bildirgesinde şimdiye kadar gerçekleştirilen icraatların ötesinde bir şey getirilmediğini belirtti.

  CHP’nin bildirgesinde BM tarafından kabul edilen Engelliler Hakkı Sözleşmesi’nin devlete yüklediği tüm sorumlulukları yerine getireceğine dair vaadi bulunduğunu ifade eden Şimşek, “Bu vaadin nasıl yerine getirileceğine dair tek satır bulunmuyor” dedi.

  MHP’nin bildirgesinde konuyu sadece 2 satırla geçiştirdiğini söyleyen Şimşek, DP’nin de engellilerin sosyal hayata mani olan kentsel fiziki altyapıyı iyileştirme vaadinde bulunmanın ötesinde başka bir hedefinin olmadığını iddia etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı