Gündem Haberleri

  Eğitim-Sen: "Kayıt parası" istenirse bize gelin

  ANKA
  21.08.2006 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Eğitim-Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, "zorunlu bağış" ve "kayıt parası" sorunun hâlâ devam ettiğine belirterek, velileri kayıt parası konusunda uyardı. Şimşek, bugün başlayan kayıtlarda "zorunlu bağış" istenmesi durumunda velilerin, kendilerine başvuruda bulunabileceklerini belirtti.

  Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, kayıt paralarının milyonluk rakamlandan, milyarlara ulaştığına dikkat çekerek, parası olmayan, para vermek istemeyen velilerin, çocuklarının kaydının yapılmak istenmediğini ve çeşitli zorluklar çıkarıldığını belirtti.

  Şimşek, geçen yıllarda olduğu gibi, gerek Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerekse il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin "kayıt parası kesinlikle alınmayacak açıklamalarının" bu yıl da önceden dillendirilmeye başlandığına dikkat çekti. Şimşek, bu açıklamaların hemen ardından da "gönüllü bağış" yapılabileceği yönünde açıklamaların geldiğini söyledi. Söz konusu açıklamaların tamamen göstermelik olduğunu savunan Şimşek, bağış adı altında para alma uygulamalarının velileri bezdirdiğini ve eğitimden soğuttuğunun altını çizdi.

  “TÜCCAR ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ”

  Şimşek, "Başbakanın ve Milli Eğitim Bakanının eğitim-öğretim süreçlerine, tüccar kafasılyla yaklaştıklarını düşünürsek, kayıtlarda her yıl yaşanan sorunların bu yıl da süreceğini tahmin etmek güç değildir" dedi.

  Şimşek, çeşitli adlar altında alınan paraların hiçbir yasal dayanağı olmadığına, başta anayasal olmak üzere temel insan hakları belgeleri ve hukuksal normlara göre suç olduğuna işaret etti.

  Velilerin kayıt parası ödemediği için çocuklarının okula kaydının yapılmadığı durumlarda Eğitim-Sen'in Türkiye çapındaki temsilciliklerine yasal haklarıyla ilgili olarak başvurabileceklerini öneren bildiren Şimşek, Bakanlığı ve tüm yetkilileri konuya ilişkin gerekli duyarlılığın gösterilmesi konusunda göreve çağırdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı