Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eğitim-Sen’den MEB’e eleştiri

  DHA
  23 Ocak 2015 - 09:42Son Güncelleme : 23 Ocak 2015 - 09:43

  KESK’E bağlı Eğitim-Sen Manisa Şubesi, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısında yapılan uygulamaları ve atanamayan öğretmenleri hatırlatıp Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) eleştirdi.

  Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, şube binasında yaptığı basın toplantısında 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının acil çözüm bekleyen sorunlarla sona erdiğini dile getirdi. Şube Başkanı Demirel, "Kamu kaynaklarının özel okullara aktarıldığı, TOEG yerleştirmelerinin işkenceye dönüştüğü, eğitimde bilimden çok dini referanslara göre düzenlemelerin hayata geçirildiği, siyasi iktidarın eğitime ve topluma yönelik dayatmacı ve baskıcı uygulamalarının zirve yaptığı bir dönem olmuştur" dedi. MEB’in 12 yıldır eğitimi ticarileştirdiğini ve dini kurallara göre düzenlemeye başladığını ileri süren Demirel, "Bu yılki eğitim öğretim yılında MEB, dindar nesil hedefine uygun olarak eğitimi dini kurallara göre biçimlendirmek için büyük çaba göstermiştir. Hedef laik bir eğitimi ortadan kaldırıp, dini bir eğitim sistemini hayata geçirmektir" diye konuştu. MEB’in okullarda imam hatip sınıfları açtığını belirten Demirel, "Okulların İmam Hatip’e dönüştürülmesinden istediği sonucu alamayan MEB; yeni bir hamle yaparak, itirazlara rağmen normal okullar içinde imam hatip sınıfları açtı. Dini eğitim uygulamaları okul öncesine kreşlere kadar indirildi. Din derslerine cami imamları girerken, okul öncesi çağdaki çocuklara yönelik cami gezileri organize edildi" dedi.

  Atanamayan öğretmenleri hatırlattı

  Eğitimde en önemli sorunlardan birisinin de atanamayan öğretmenler sorunu olduğunu belirten Demirel, "Eğitim sisteminin yıllardır çözüm bekleyen sorunlarından birisi de sayıları 300 bini bulan ataması yapılmayan öğretmenler sorunudur. Bugün bakanlığın yaptığı açıklamalara göre 120 binin üzerinde öğretmen ihtiyacı bulunmakta. MEB bu atamaları gerçekleştirmek yerine ucuz, esnek ve güvencesiz ücretli öğretmen formülüyle bu ihtiyacı gidermeye çalışıyor. Bugün MEB bünyesinde 60 bine yakın ücretli öğretmen ayda 800 ila 1000 lira arasında bir ücretle, güvencesiz olarak istihdam edilmekte. Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu en kısa sürede çözülmeli" diye konuştu.

  MEB’in 12 yıldır olduğu gibi bu yıl da karnesinin kırık notlarla dolu olduğunu ifade eden Demirel, "Eğitimde çözüm bekleyen sorunlar hala çözümlenmez, atanamayan öğretmenler atanmazsa MEB’in karnesi her zaman kırık notlarla dolu olacaktır. Bu şekilde MEB’e karnesinde ‘pekiyi’ veremeyiz" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı