Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Eğitim- Sen’den İzmir Valiliğine suç duyurusu

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR / DHA
  23 Ekim 2007 - 14:02Son Güncelleme : 23 Ekim 2007 - 18:33

  Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube, Danıştay’ın yönetici atamalarıyla ilgili kararını uygulamayarak, İzmir genelinde yaklaşık bin 500 atamayı geri almayan İzmir Valiliği hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak.

  Çocuğunun zorunlu din dersini almasını istemeyen velilere de hukuki yardım yapacak.
  Basın toplantısı düzenlenen Eğitim- Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Mahir Ulus, AKP iktidarının Milli Eğitim Bakanlığı’nda hızla kadrolaşmasını sürdürdüğünü, kadrolaşmasını rahatlıkla yapabilmek için yönetici atama yönetmeliklerini sürekli değiştirdiğini, sendika olarak bu yönetmeliği dördüncü kez iptal ettirdiklerini söyledi.

  Danıştay 2'inci Dairesi’nin 30 Nisan 2007 tarihinde son çıkarılan yönetmeliğin yürütmesini durdurduğunu belirten Ulus, “Yütrütmeyi durdurma kararının ardından İzmir Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak yapılan atamaların geri alınmasını istedik. Bakanlık bize olumsuz yanıt verdi, bunun üzerine Danıştay’a yapılan atamaların iptali için dava açtık. Danıştay ağustos ayında bu davada da bizim lehimize karar verdi. Kararın ardından yasal süre 10 Ekim 2007 günü doldu ancak hala valilik mahkeme kararını uygulamadı. Bu nedenle 22 Ekim 2007 Pazartesi İzmir Valiliği hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

  Yönetici atamalarında aranan şartın atanacak kişinin hükümet yandaşı olup olmaması olduğunu dile getiren Ulus, şunları söyledi:
  “Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü 7 kez görevden alındı, 8 kez geri getirildi. Son olarak bayramdan önce bir kez daha görevden alındı, yerine vekaleten şube müdürlerinden biri bakıyordu. Bayram öncesi vekalet bu kişiden alınarak İsrafil Doğru isimli daha önce geçirdiği soruşturma yüzünden yöneticilik yapması olanaksız olan bir kişiye verildi. Bu kişi 2000 yılında yöneticilik yapmak için başvuruyor, başvurusu soruşturma yüzünden geri çeviriliyor, ancak ne hikmetse 2003 yılında Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Şube Müdürü olarak atanıyor.”

  VELİLERE HUKUKİ YARDIM
  Anayasa tartışmalarıyla birlikte zorunlu din dersinin gündeme geldiğini de vurgulayan Ulus, “AKP, din dersini zorunluluk haline getirmekten yana bir tavır sergiliyor. Bu onlar için o kadar önemli ki yeni anayasa tasarısında din dersi zorunluluk ama Türkçe Dersi zorunluluk değil. Biz başından beri din dersinin zorunlu olmasına karşıyız. Çocuklarının zorunlu din dersini almasına karşı olan velilere de hukuki yardım yapacağız” dedi.
  Eğitim yılının başlamasına karşın okulların eksiklerinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Ulus, okulların güvenliğinin polislere emanet edildiğini, süren tamiratlar yüzünden öğrenciler başka okullara gönderildiğini, ders kitaplarında ve öğretmen yardımcı kitaplarında eksikler sürdüğünü sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı