HAKKARİ HABERLERİ

Eğitim-sen’den Basın Açıklaması

IHA
30.09.2015 - 12:44Son Güncelleme : 30.09.2015 - 12:45
IHA

Eğitim-Sen Hakkari Şubesi Başkanı Süleyman Aşkan, 2015-2016 eğitim öğretim yılının geçen yıllardan biriken sorunlarla daha da ağırlaştığını söyledi.
Süleyman Aşkan; eğitim sisteminin ve eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının sürdüğü, her eğitim öğretim yılının giderek ağırlaşan sorunlar ve çelişkiler eşliğinde açıldığını belirtti. Başkan Aşkan, yıllar sonra bir eğitim öğretim yılının daha artan çatışmaların ve silahların gölgesinde açılıyor olması; ülkemiz, öğrenci, öğretmen ve veliler açısından en büyük ve bir an önce çözüm üretilmesi gereken bir sorun olarak dikkat çektiğini belirterek şöyle denildi: "Okullarda öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmadığı, ülkenin bir bölümünde fiilen sıkıyönetim koşullarının yaşandığı bir ortamda, eğitim öğretim hizmetinin ne kadar yapılabileceği ya da sürdürülebileceği tartışmalıdır. 15 Eylül’de yapılan öğretmen atamalarının yüzde 67’si bölge illerine yapılmış, yıllar sonra ataması yapılmış çok sayıda öğretmen arkadaşımız endişeli bir şekilde göreve başlamayı beklerken, çatışmaların sürmesi nedeniyle herkes büyük bir tedirginlik içinde beklemektedir. Çatışmaların artarak sürmesi nedeniyle milyonlarca kişiyi ilgilendiren eğitim öğretim hizmetlerinin öğrenciler, öğretmenler ve diğer eğitim emekçileri açısından sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılamayacağının belli olmaması dikkat çekicidir."
Aşkan, sendikalarının çatışmalı sürecin eğitim, öğretim ve öğretmenler üzerindeki etkisini tespit amacıyla Ağrı, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Urfa, Şırnak ve Van illerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarının yeni eğitim öğretim yılının hangi koşullarda açıldığını açıkça gösterdiğini söyledi. Aşkan, "Okul öncesi eğitimden başlayarak eğitim yatırımlarına, ders kitaplarının hazırlanmasından eğitim yöneticilerinin belirlenmesine, sınıf mevcutlarından eğitimin kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve her bireyin kendi anadilinde yapılması ilkesine uygun adımlar atılmalı, eğitimde yaşanan ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme adımlarına derhal son verilmelidir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında tüm eğitim emekçilerine ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Eğitim-sen’den Basın Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 12 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim-sen’den Basın Açıklaması haberi güncellenecektir.

  HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:49
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı