Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğitim şehitleri

  Hürriyet Haber
  17 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 1999 - 00:01

  Köylerine gitmek için yatılı okullarından ayrıldılar. 10 kilometre yürüdükten sonra evlerinde olacaklardı. Ama Serhat ve Ferhat kardeşlerle, Cihan Kılıçdere'nin küçük bedenleri, tipiye karşı koyamadı. 3 ilkokullu donarak canverdi.

  Henüz ilkokul çağındaydılar. 8 yaşındaki Serhat Kılıçgedik ve 10 yaşındaki ağabeyi Ferhat, Bingöl'ün Sütlüce, 9 yaşındaki Cihan Kılıçdere de Kabaçalı köyünde oturuyordu. Sütlüce'de ve Kabaçalı'da okul yoktu. Okumaları için çile çekmeleri gerekiyordu. Çileye razıydılar. Ama okumanın faturasının ölüm olduğunu nereden bilebilirlerdi?

  Köylerine 10 kilometre uzaklıktaki Ilıcalar Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'na kaydoldular. Sınıflarının gözde öğrencileriydi.

  İMDAT SESLERİ

  Serhat, Ferhat ve Cihan, geçen Cuma günü bayrak törenini iple çektiler. Dersler biter bitmez, yürüyerek köylerine gideceklerdi. Beklenen an geldi. Ders bitiş zili çaldı. Bayrak törenini de yaptılar. Sonra 2'si kardeş 3 arkadaş, okuldan ayrıldı. Köylerine ulaşacaklar, aileleriyle 2 günlüğüne de olsa hasret giderek Pazar günü döneceklerdi. Yaya gidip, yaya döneceklerdi. Buna alışıktılar, sık sık yapıyorlardı. Yolun uzun, karakışın çetin olduğuna aldırmadan yola düştüler.

  Bingöl kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Ilıcalar beldesindeki Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'ndan saat 15.00 sıralarında ayrılan Serhat, Ferhat ve Cihan, iki saate kadar köylerine ulaşacaklarını umuyorlardı.

  Ama olmadı.

  Deşte Yaylası'ndaki Best Köprüsü yakınlarında tipiye yakalandılar. Göz gözü görmüyordu. Yollarını kaybettiler. ‘‘İmdat’’ diye bağırdılar, duyan yoktu. Üç küçük, kısa sürede yolun kardan kapandığı, kar fırtınasının gece boyu devam ettiği Best Köprüsü'nde donarak öldü. Köylerdeki aileleri, onları okulda, öğretmenleri de köylerinde biliyordu. 2 gün süreyle arayan, soran olmadı. Pazartesi sabahı, Bingöl'e giden köylüler, 3 öğrencinin Best Köprüsü'nde donmuş cesetlerini bulunca, korkunç gerçek ortaya çıktı.

  BİNGÖL MATEMDE

  3 küçük öğrencinin yaya çıktıkları köy yolunda donarak ölmesi, sadece köyleri Sütlüce ve Kabaçalı'yı değil, tüm Bingöl'ü mateme boğdu. Eğitim şehidi Serhat, Ferhat ve Cihan, yapılan otopsiden sonra, hazin törenle köylerinde toprağa verildi. Bingöl Valiliği olayda ihmal olup olmadığını ortaya çıkarmak için, soruşturma başlattı. Hiçbir soruşturmanın, eğitim şehitleri Sedhat ve Ferhat kardeşlerle arkadaşları Cihan'ı geri getirmeyeceği bilindiği halde.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı