Gündem Haberleri

  EĞİTİM KISA KISA

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 15:27 | Son Güncelleme:

  * TOCEV, UNICEF toplantısına katıldı

  Türkiye´deki UNICEF destekli vakıf olma özelliğine sahip Tüvana Okam İstekli Çocuk Eğitimi Vakfı (TOÇEV), 2-3 Aralık arasında UNICEF tarafından Cenevre´de düzenlenen toplantılarda Türkiye´yi temsil etti. Türkiye´nin çeşitli şehirlerinde maddi yetersizlik nedeniyle okuyamayan ve çalışmak zorunda kalan çocukları okutmak, maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla 1994´te kurulan TOÇEV´de çocuklara hiçbir zaman nakdi yardım yapılmıyor. Önceden saptanan okul, giyim ve temel gıda ihtiyaçları vakıf görevlileri tarafından temin ediliyor ve her iki ayda bir çocuklara ulaştırılıyor. Ayrıca lise son sınıfa gelmiş öğrenciler, üniversiteye hazırlanmaları için dersane giderleri ve üniversite harç ve kitap masrafları karşılanıyor.

  * Çocuk edebiyatı ödüllendirildi
  Çocuk ve İlk Gençlik Kültürü ve Edebiyatı Araştırmacıları Derneği (ÇİKEDAD), Irmak Eğitim Kurumları ve Bu Yayınevi tarafından ´Çocuk Edebiyatına Emek Verenlere Saygı´ toplantısı düzenlendi. Irmak Okulları Gösteri Merkezi´nde 8 Aralık´ta yapılan ´Saygı Toplantısı´nda 70 yaşının üzerindeki çocuk edebiyatına katkıda bulunan yazar, çizer, araştırmacı ve çevirmenlere şükran mektupları verildi. Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise ´Çocuk Edebiyatının Dünü-Bugünü-Yarını´ konulu bir panel düzenlendi.Miniklere diş eğitimi
  Fevziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Anaokulu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen dokuzuncu ´Diş Şenliği´geçtiğimiz günlerde yapıldı. Diş Hekimi İlgan Ulutaş Eda Taş´ın katıldığı şenlikte miniklere diş ve diş sağlığı konusunda bilgiler verildi. Diş hekimleri tarafından 4-6 yaş arasındaki anaokulu öğrencilerine, bol bol süt içmeleri, beyaz peynir, sebze ve meyve yemeleri önerildi. Çocukların konuya ilgilerini daha da artırmak için diş, diş perisi, mikrop, şeker, diş macunu, diş fırçası kostümlerini giyen öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları drama büyük ilgi topladı. Dramanın ardından doktorlar tarafından dişleri kontrol edilen öğrencilere birer diş fırçası ve macunu hediye edildi.

  * Yeni nesil internet
  İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kulübü tarafından ´Yeni Nesil İnternet Erişim Teknolojileri´ konulu seminer düzenlendi. Üniversitenin Avcılar Kampüsü´nde gerçekleştirilen seminere BNET Teknoloji Müdürü Yasin Kaplan katıldı. Bilgi teknolojileri sektörüne nitelikli eleman kazandırmanın önemli olduğunu belirten Kaplan, ``Türkiye´de bilgi teknolojileri sektörünün gelişmesi için genç beyinlere, yetişmiş nitelikli elemanlara ihtiyaç var`` dedi. Seminerde yeni nesil internet erişim teknolojileri hakkında tanıtıcı bilgiler veren Kaplan, öğrencilere dünyada ve Türkiye´de internetin gelişimini anlattı.

  * Depremzede öğrencilere yardım
  Özel Kültür İlköğretim Okulu, Adapazarı´ndaki depremzede öğrencilere yardım etmek amacıyla ´Küçüklerin Kalbinde Mutluluk Yaratalım´ kampanyası başlattı. Kültür İlköğretim Okulu öğrenci ve velilerinin destekleriyle gerçekleştirilen kampanyada 700 depremzede öğrenci için yardım paketi hazırlandı. Adapazarı´ndaki Emirdağ ve Abalı İlköğretim Okulu öğrencilerine verilecek hediye paketlerine, öğrenciler sevgi ve dostluklarını anlatan birer mektup da koydular.

  * GMT´den kariyer atağı
  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Genç Mülkiyeliler Topluluğu (GMT), fakülte öğrencilerine yönelik kariyer planlama ve şirket tanıtım seminerleri düzenliyor. Her yıl düzenlenen İş Fuarı´nda birçok firma aynı çatı altında toplanıyor. Bahar döneminde düzenlenen ´Kariyer Günleri´ ile paralel yürütülen İş Fuarı, öğrencilerin gelecekleri konusundaki seçimlerinde önemli rol oynuyor. GMT, bu yıl çalışmalarına ´Kariyerinin Zirvesindekiler Ödül Töreni´ni de ekledi. Mülkiyeli öğrencilerin oylarıyla belirlenen ve güncel yaşamı okula taşıyan tören mali sektörden dış politikaya kadar çeşitli dallarda yılın en başarılı insanlarını ödüllendiriyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı