BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Eğitim- İş’ten Bursa’daki müdür atamalarına tepki

DHA
02 Ağustos 2017 - 15:54Son Güncelleme : 02 Ağustos 2017 - 15:54

Eğitim- İş’ten Bursa’daki müdür atamalarına tepki

DHA

Enver Fatih TIKIR/BURSA, (DHA)- BURSA'da Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yapılan okul yöneticiliği mülakatlarının toplu sonuçları Eğitim İş Sendikası tarafından açıklandı. Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, listeye göre tüm atamaların yandaş sendika üyelerinden gerçekleştiğini iddia etti. 
Eğitim İş Bursa Şubesi’nde basın toplantısı yapan Mehmet Balık, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mülakat sonuçlarını toplu olarak açıklamadığını bildirerek, elde ettikleri listeyi gazetecilere dağıttı. 238 adayın puan sıralamasını içeren listeyi, mülakata giren eğitimcilerin sendikalarına göre renklendirdiklerini kaydeden Mehmet Balık, "Ortaya, yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in rengiyle sapsarı olmuş bu tablo çıktı" dedi.
Karşıt görüşlü sendikaların sadece vitrinde gösterilmek üzere listeye alındığını iddia eden Balık, şöyle devam etti:
"Örneğin sadece 2 müdürün alınacağı bir ilçeye dair yapılan mülakatta ilk 3 kişi Eğitim Bir Sen’den oluşurken, vitrinlik olarak listeye koyulan başka sendikalardan 1-2 isim 4 ve 5’inci sırada yer alıyor. Listeye girmelerinin bir anlamı yok, zaten o koltuğa oturmaları mümkün olmayan bir sıralamadalar. Yani her adayın, listede hangi sırada yer alacağı, okullardaki kontenjanlar dahil her değişken hesaplanarak ince ince oluşturulmuş bir listeyle karşı karşıyayız. Osmangazi ilçesine ait listeyi incelediğimizde: Sözlü sınava giren aday sayısı 78, ilçedeki müdürlüğü boş okul sayısı 23 iken puan sıralamasında ilk 37 kişi yandaş sendika üyelerinden seçilmiş. Dolayısıyla diğer sendika üyelerinin atanma şansı yoktur" dedi.
Yapılan mülakatlarda haksızlık olduğunu, mülakata dahi girmeyen yüzlerce eğitimci olduğuna da dikkat çeken Balık, şu iddialarda bulundu:
"Emek hırsızlığı öyle bir boyut kazanmıştır ki, öğretmenler bu sonuçları on görerek sınava başvuru yapmamış, Bursa’da 911 yöneticinin atanması için yapılan sınava 2 bin 733 aday sınava alınması gerekirken, başvuru yapan aday sayısı bin 850’de kalmıştır. Bu da göstermiştir ki öğretmenler bu sahte sınava açıkça güvenememektedir. Şimdi bu vesilelerle size sesleniyoruz: Eğitim Bir Sen’in hakkını yemeyin. Bakanlıktaki o koltukları boşaltın, hali hazırda zaten bakanlığı fiilen yöneten Eğitim Bir Sen yöneticileri otursun. Bakanlığın adını da Milli Eğitim Bir Sen Bakanlığı olarak değiştirin; hem siz rahatlayın, hem de ilerici kamuoyu olarak bizler sizinle ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmayalım."

FOTOĞRAFLI  

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim- İş’ten Bursa’daki müdür atamalarına tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı