ANKARA HABERLERİ

Eğitim’in yeni patronunun ilk hedefi AB

Hürriyet Haber
18.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten atanan Aydoğan, Ankara’yı Türkiye’nin en çok AB projesi üretin ve AB fonlarından en çok yararlanan ili konumuna getirmenin öncelikli hedefleri olduğunu belirterek, AB Prjeler Birimi kura-caklarını söyledi.

Hürriyet Haber

ANKARA Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten atanan Kamil Aydoğan, Ankara’yı Türkiye’nin en çok AB projesi üreten ve AB fonlarından en çok yararlanan ili konumuna getirmenin öncelikli hedefleri olduğunu belirterek, AB Projeler Birimi kuracaklarını söyledi.

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 13 Ekim 2008 Pazartesi günü başlayan Aydoğan, Ankara’da yapmayı planladığı çalışmaları anlattı.

Yaklaşık 6 yıl İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttüğünü ifade eden Aydoğan, buradaki deneyimleri ışığında ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedefleri doğrultusunda Ankara’da bazı yeni projeler uygulamaya koyacağını belirtti. "İzmir kardeş partnerimiz olacak" diyen Aydoğan, "Ankara’da proje kültürünün yaygınlaşmasına önem vereceklerini, İzmir’deki Avrupa Birliği Projeler Birimi’ni Ankara’da da kuracaklarını" kaydetti. Aydoğan, şunları söyledi:

Çok proje üretmek

"İzmir, Avrupa Birliği Projeler Birimi sayesinde Türkiye’nin en çok proje üreten ili konumunda. Şimdi Ankara’yı Türkiye’nin en çok AB projesi üreten ve AB fonlarından en çok yararlanan il konumuna getirmek öncelikli hedefimiz. İzmir’de 267 projemiz vardı ve 47 milyon Avro’ya yakın hibe almıştık. Bunlar Ulusal Ajans tarafından kabul edilen AB standartlarındaki projelerdi. Şimdi aynı şeyi Ankara’da yapacağız. Öğrencilerimizi proje üretmeye teşvik edeceğiz."

Velilerin eğitimine yönelik çalışmalar da başlatacaklarını söyleyen Aydoğan, bu konuda halk eğitim merkezi müdürleriyle toplantı yaptığını kaydetti. Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Velileri eritmek

"Evinde bir çocuğu babası aşağılasa bu çocuğun durumundan ben kendimi sorumlu hissederim. O babayı eğitmek durumundayım ki çocuğun psikolojisi bozulmasın, çocuk sorunlu bir şekilde hayata atılmasın. O yüzden velilerin eğitimini de en az örgün eğitim kadar önemsiyoruz. Okulda ne kadar ağlıklı eğitim verirseniz verin eğer evde kavga, güvensizlik, çocuğu mutsuz eden bir ortamı varsa bizim verdiğimiz eğitim çok anlamlı olmaz. Aile örgün eğitimi tamamlayan bir unsurdur.

Mesela iletişim seminerleri düzenleyebiliriz. Akşam 19.00’dan sonra bütün okullar boş. Gönüllülük esasına dayalı olarak velilere yönelik bu tür seminerler, kurslar düzenleyebiliriz. Bunun velilere ciddi katkıda bulunacağını düşünüyorum. Tabii aile saadetine de katkı vereceğini düşünüyorum."

Aydoğan, okul öncesi eğitim ve mesleki eğitim oranının yükseltilmesi, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimi konularında da çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Okuma alışkanlığı

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılmasını önemsediğini belirten Aydoğan, şöyle konuştu:

"Çocukları okumaya yönlendirmek verdiğimiz bütün bilgilerin hepsinden daha önemli. Çocuklar için öğretmenlerimizin, anne-babanın yapacağı en büyük iyilik, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak. Her gün düzenli olarak 1 saat ya da 15 dakika kitap okuyan bir çocuğun başarılı olmaması mümkün değil. Sınavlarda da başarılı olacaktır, sosyal yaşamda da başarılı olacaktır. O bakımdan edebiyat öğretmenlerimizle, edebiyat zümre başkanlarımızla bir araya gelerek bu konuda okulları nasıl harekete geçirebileceğimizi değerlendireceğiz. Belki de Ankara’da çocuklarımıza yapacağımız en büyük katkı onları okumaya yönlendirmek olacaktır. Bunu, bir edebiyatçı ve yazar olarak söylüyorum."

Ankara deneyimi

İZMİR Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirilmeden önce Ankara’daki Kurtuluş Lisesinin 15 yıl müdürlüğünü yürüttüğünü ifade eden Aydoğan, başkente yabancı olmadığına işaret etti. Aydoğan, "Yazar ve şair " yönü bulunduğunu ve 1980 yılından bu yana denemeler ve şiirler yazdığını anlattı.

Gelecek hafta tüm birimlerden brifing alacağını söyleyen Aydoğan, Ankara’nın en uzak ilçesi Evren’den başlayarak tüm ilçeleri ve tüm okulları tek tek ziyaret etmeyi planladığını bildirdi. Aydoğan, "Benim en önemli görevim sorunları yerinde tespit etmek ve arkadaşları motive etmek" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim’in yeni patronunun ilk hedefi AB haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı