ANKARA HABERLERİ

Eğitim için Ankara’yı seçiyorlar

Hürriyet Haber
13.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 12.07.2012 - 17:24

Yükseköğrenim için Türkiye’ye gelen Iraklı ve Afgan öğrenciler, öğrenim koşulları açısından Türkiye’nin birçok ülkeden daha iyi durumda olduğunu belirterek, Ankara’da hiç yabancılık çekmediklerini söyledi.

Hürriyet Haber

ANKARA’da öğrenim gören Iraklı ve Afgan öğrenciler, öğrenim koşulları açısından Türkiye’nin birçok ülkeden daha iyi durumda olduğunu belirterek, Türkiye’de hiç yabancılık çekmediklerini ve kendilerini Türk vatandaşı gibi hissettiklerini ifade etti. Türkiye’de öğrenim gören Iraklı ve Afgan öğrenciler, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda (YTB), yüksek öğrenimleri için Türkiye’yi seçme nedenlerini değerlendirdi.

Hiç gurbetlik çekmedik

Gazi Üniversitesi doktora öğrencisi Iraklı Muhammed Reşat Baker (29), 2005’ten sonra siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’ye geldiğini belirterek, “O dönemde Irak’ta üniversite mezunları devlet dairelerine atama yapılması için yıllarca bekliyorlardı” dedi. Türkiye’deki üniversitelerde eğitim standartlarının oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Baker, “Türkiye, eğitim standartları anlamında diğer ülkelerden daha ileride. Özellikle 2002’den itibaren Ortadoğu’da Türkiye’ye olan ilgi oldukça arttı. Türkiye çok farklı. Öğrencileri karşılaması, öğrencilere yurtlar temin etmesi, hocaların öğrencilerle ilgilenmesi çok güzel. O yüzden uyum sağlamamız çok kolay oldu. Hiç gurbetlik çekmedik” diye konuştu.

Hayal ettiğim yerdi

Gazi Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Iraklı Günay Abbas Denden (25), Türkiye’de öğrenim görmenin kendileri için bir ayrıcalık olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Türkiye, benim hayal ettiğim yerdi. İnşaat sektörü anlamında baktığınızda, Irak’ın neredeyse tamamını Türk şirketleri inşaa ediyor. Bir inşaat mühendisi olarak bu durumdan gurur duyuyorum. Türkiye, Irak’a dini ve kültürel açıdan da çok yakın olduğu için yabancılık hissetmiyorum. Ülkemizde siyasi çatışmaların devam etmesi nedeniyle Türkiye bizim için eğitim alabileceğimiz en iyi ülke. Bize böyle bir fırsatı sunduğu için Türkiye’ye çok şey borçluyuz.”

Avrupa yerine tercih ederim

Ankara’da Türkçe dil eğitimi gören Afgan Mohammad Hakim Tınmas (20), Afganistan’da çatışmaların yoğun biçinde sürdüğünü, bu sebeple Türkiye’yi tercih ettiğini kaydetti. Tınmas, Türkiye ile Afganistan’ın birçok ortak özelliğe sahip olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:
“Lise dönemimden bu yana Türkiye’ye karşı bir hayranlığım var. Türkiye’de yüksek öğrenim görmeyi çok istiyorum. Afganistan’da durumun iyi olmaması Türkiye’de olmamın en büyük sebebidir. Türkiye’de eğitim gören Afgan öğrencilerin kendilerini ne kadar geliştirdiklerini gördüm. Eğitim açısından Avrupa yerine Türkiye’yi tercih ederim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim için Ankara’yı seçiyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı