Gündem Haberleri

  Eğitim Habitat'ı teröre boyun eğmeyecek...

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Üstün Zeka ve Yetenekli Çocuklar Eğitim Konseyi adına 13'üncü Eğitim Kongresi düzenlemek üzere 1 yıldır Yeni Ufuklar Koleji bünyesinde çalışan Kongre Başkanı Amerikalı Prof. Dr. Edna McMillan, terör korkusunun kongrenin başarısına gölge düşürmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

  Prof. Dr. McMillan, yabancı basında çıkan abartılı haberler üzerine güvenlik endişesiyle, İstanbul'da 2-6 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek kongreye katılmaktan çekinenlere rağmen ‘son binyıl’ın son eğitim kongresinin İstanbul'da yapılacağını belirtti. Türkiye'de harika 1 yıl geçirdiğini belirten Prof. Dr. McMillan, terör korkusu nedeniyle İstanbul'a gelmekten çekinen eğitimcilere, Türkiye'nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu, hiç bir sorun yaşamadığını, yazdığı mektuplarla anlattığını belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye'de çalışan diğer yabancı eğitimciler de bana destek verdiler. Hep birlikte eğitim dergileri ve gazetelerine yazdığımız mektuplarda, Türkiye'nin yabancı basında gösterilmeye çalışıldığı gibi olmadığını anlattık. Ancak, yabancı basında çıkan abartılı haberler nedeniyle yine de bir çok insan İstanbul'a gelmekten vazgeçti.’’

  'Eğitimin Habitat'ı' niteliğindeki kongreye 1000 kadar eğitimci, araştırmacı, psikolog ve üstün yetenekli gençlerin gelmesinin planlandığını anlatan Prof. Dr. McMillan, dünya basınında Türkiye'nin güvenli olmadığı yolunda çıkan haberler üzerine katılımcı sayısının düştüğünü söyledi. Prof. Dr. McMillan, ‘‘Ancak yine de dünyanın bir çok yerinden, Tayvan, Yugoslavya, Finlandiya, Rusya, ABD, Kanada, Meksika, Brezilya ve hatta en kötü haberlerin çıktığı Avustralya'dan bile gelecek katılımcılarla amacımıza ulaşacağız. İçinde bulunduğumuz binyılın son eğitim kongresini İstanbul'da başarıyla gerçekleştireceğiz' diye konuştu.

  Yeni Ufuklar Koleji Yönetmeni Nazif Ülgen de, ‘‘Avrupalılar, başta İspanya olmak üzere PKK terörünü ileri sürerek, kongreyi Türkiye'den kaydırmak istediler, başaramadılar. Son olarak kongreye katılarak tebliğ sunacağını açıklayan İspanyol bilimadamı Juan Alonso da hiçbir gerekçe göstermeden katılmayacağını bildirdi. Bütün bunlara rağmen 2 Ağustos'ta konseyi burada toplayarak Batı'nın PKK terörünü nasıl ve neden abarttığını dünyaya kanıtlayacağız’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı