KAYSERİ HABERLERİ

Eğitim Fakültesinde Ünlü Türk Şair Ali Şir Nevai Anlatıldı

IHA
21.10.2015 - 16:05Son Güncelleme :

ALİ ŞİR NEVAİ

IHA

Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans salonunda ünlü Türk şairi, bilgin ve devlet adamı Ali Şir Nevai ‘yi anlatan konferans düzenlendi.
‘Ali Şir Nevai’ konferansı Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Argunşah tarafından verildi.
Mustafa Argunşah konferansta Ali Şir Nevai’nin önemli bir yere sahip olduğuna ve Türkçe ’ye yaptığı katkılara değinerek “Kaşgarlı Mahmut Türkçenin de Arapça kadar zengin bir dil olduğunu Araplara ve halifeye göstermek istemiştir. Ali Şir Nevai ise Muhakemet-ül Lugateyn adlı ünlü eserini yazdı. Muhakemet-ül Lugateyn eserini bizde iki dilin karşılaştırması olarak çevirirler, sadeleştirirler fakat bu doğru değildir. İki dili zaman zaman karşılaştırarak yargılıyor ve sonunda Türkçenin Farsçadan üstün olduğunu söylüyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Eğitim Fakültesinde Ünlü Türk Şair Ali Şir Nevai Anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim Fakültesinde Ünlü Türk Şair Ali Şir Nevai Anlatıldı haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı