Ege Haberleri

  Eğitim fakülteleri yeniden yapılanıyor

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Çağdaş Eğitim Vakfı ile Türk-Amerikan Derneği, ‘‘5000'inci Yılında Ege'de Eğitim’’ konulu panel düzenledi. Türk-Amerikan Derneği'ndeki panele Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Dönmezer, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Yemişçigil ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Akurgal konuşmacı olarak katıldı.

  AKURGAL, Ege'nin tarih boyunca eğitim merkezi olduğunu belirterek, ‘‘İlk tiyatro Ege'de başladı. İzmir ve çevresi kültür ve eğitim merkeziydi’’ dedi. Dönmezer de eğitim fakültelerinin dününü ve bugününü değerlendirerek, ‘‘Yıllarca eğitim fakültelerinde olumlu veya olumsuz birçok uygulama yapıldı. Ya hep kötü yönünden veya iyi yönününden baktık. Fakülteleri bir bütün içinde görerek olumlu yanları olumsuzlarla tartmalıyız’’ dedi.

  EĞİTİM fakültelerinin yeni bir yapılanma içinde olduğunu belirten Prof. Dr. Dönmezer, ‘‘Yan alan uygulaması, eğitim fakülteleri ile diğer okulların işbirliği ve programların devamlı incelenmesi olumlu yönlerken fakültelerde nitelik ve mekan sorunu, yeni teknoloji ile uyum, lisans programlarının azlığı çözülmesi gereken sorunlar’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı