ANKARA HABERLERİ

Eğitim engelsizler kadar engellilerin de hakkıdır

Hürriyet Haber
29.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Kaynaştırma eğitiminin artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yararları açısından kabul gören bir sistem olduğunu belirten Türkiye Özürlüler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, "Engelli insanlarınızı uzaktan seyretmek, ne geleneklerimize yakışır, ne de aldığımız terbiyeye" dedi.

Hürriyet Haber

TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın eşi ve Türkiye Özürlüler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, vakfın kaynaştırma eğitimi konusunda İçişleri Bakanlığı ile ortak yürüttüğü sosyal sorumluluk projesini, Türkiye Noterler Birliği İlköğretim Okulu velilerine bir seminer düzenleyerek anlattı.

Veli ve öğretmenlerin büyük ilgi ile dinlediği seminerde Saime Toptan, kendi yaşamından da örneklerle, kaynaştırma eğitiminin hem engelli hem de engelsiz çocuklar açısından önem ve yararlarına dedindi.

KÖYÜN KEZBAN TEYZESİ

Geçmişte pek çok insanın eğitim hayatı boyunca hiçbir engelli ile karşılaşmamış olduğuna dikkat çeken Toptan, şunları söyledi:

"Benim de eğitim yaşamım sırasında sınıfımda engelli bir arkadaşım olmadı. Tanıdığı ilk engelli, köyümüzdeki görme engelli olan Kezban Teyze idi. Bizi görememesine rağmen, karşılaştığımızda hepimizi ayrı ayrı tanıması bizi hayrete düşürürdü. Oysa eğitim yaşantımızda engelli arkadaşlarımız olsaydı, onun bunu nasıl yapabildiğini öğrenir, bir farkındalık içinde olurduk."

BAŞARI ORANI DAHA YÜKSEK

Konuşmasında, yapılan bir araştırmanın sonuçlarını da dinleyiciler ile paylaşan Saime Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece engellilerin okuduğu bir sınıf, engelli ve engelsiz öğrencilerin okuduğu bir sınıf ve sadece engelsizlerin bulunduğu bir sınıfın başarı düzeyleri takip edildiğinde, kaynaştırma eğitimi olan sınıfın başarı oranının diğerlerinin üzerine çıktığı görülüyor. Bunun nedeni, engelli çocukların engelsiz arkadaşlarını model alarak eksik ve yanlış tutumlarını düzeltme yoluna gitmeleri. Engelsiz öğrenciler yardımlaşma, paylaşma duyguları içinde aldıkları sorumluluklarla gelişimleri açısından önemli yararlar kazanıyorlar."

Makinadan öğretmen olmaz

KAYNAŞTIRMA eğitiminde öğretmene de önemli görevler düştüğünü hatırlatan Saime Toptan, hiçbir teknolojinin, öğretmenin yerine geçecek bir makine üretmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Toptan, şöyle konuştu: "Bir öğretmenimizin sınıfında 30-40 öğrencisi olduğunu düşünürsek, anne-baba, kardeşler, babaanne, anneanne, teyze amca gibi aile üyelerini de hesaplarsak, öğretmenimizin yaklaşık 150 kişi ile muhatap olduğunu görüyoruz. Düzenli olarak yapılan veli toplantılarında her öğretmenimiz iki dakikasını ayırarak kaynaştırma eğitimi ve engelliler hakkında bilgi verse, toplum adına çok önemli bir hizmet vermiş olurlar."

Dünyanın en yalnız insanları

ENGELLİ bir çocuğa sahip anne baba ile engelli bir çocuğun dünyanın en yalız insanları olduğunu anlatan Saime Toptan, "Engelli insanlarınızı uzaktan seyretmek, ne geleneklerimize yakışır, ne de aldığımız terbiyeye" dedi. Toptan, şöyle konuştu: "Engelli çocuklarımız okulun kapısından girene kadar, onların dünyaları sadece evlerinin penceresinden sokakta oynayan çocukları seyretmekten ibaret. Hatta bir kısmı, bunu bile yapamıyor. Onların çocuğunun bir bayram ziyaretine gidemediğini, bir tatile çıkamadığını unutmamalıyız. Çevremizde böyle bir yaşama duyarsız kalmamız, bize yakışacak bir tavır olamaz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim engelsizler kadar engellilerin de hakkıdır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı