SAMSUN HABERLERİ

Eğitim düzeyi yüksek kişiler daha sık geniz eti ve bademcik ameliyatı oluyor

AA / Fatma Kalay
22.01.2015 - 14:02Son Güncelleme :
AA / Fatma Kalay

SAMSUN (AA) - Eğitim ve ekonomik düzeyi iyi olan ailelerde geniz eti ve bademcik ameliyatının daha sık gerçekleştiği, eğitim düzeyinin yüksek olması nedeniyle, hastalığın etkilerinin daha iyi anlaşılarak, doğru tedavi yapıldığı bildirildi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yapılan çocuk yaş grubu ameliyatların yüzde 75'inin geniz eti ve bademcik ameliyatı olduğunu vurguladı.

Antibiyotiklerin bulunması ve yaygın kullanımı sonucu 1950 - 1980 yılları arasında iltihabi nedenlere bağlı geniz eti - bademcik ameliyatının giderek azaldığını aktaran Şentürk, şöyle konuştu:

"1990'lı yıllarda çocukluk yaş grubunda bu ameliyatların sıklığının tekrar artmaya başladığı görülmektedir. Bunun nedeni günümüzde yanlış beslenmeye bağlı geniz eti ve bademciklerin aşırı büyümesi sonucu tıkayıcı nedenli hastalıklar ön plana çıkmıştır. Bunun sonucu üst solunum yolu tıkanması, uyku bozukluğu, ağız solunumu, horlama ve uyku apnesi hastalıkları bu ameliyatın yapılmasının günümüzdeki en sık gerekçesidir."

- Tıkanmaya bağlı belirtiler, ameliyat gerekçelerinde ilk sırada

Okul çağı ve sonrasındaki yaş grubunda iltihabı nedenlerin ameliyat gerekçesi olarak ön plana çıktığını ve bunlardan birinin de tekrarlayan bademcik iltihabı olduğunu dile getiren Şentürk, "Bir yılda 7 veya 2 yıllık sürede yılda 5 veya 3 yıllık sürede en az 3 kez iltihap geçirme, bu esnada 38,5 dereceyi aşan ateş, boyunda 2 santimetrelik lenf bezi olması ve boğaz kültüründe beta mikrobu üremesi koşullarından en az biri var ise bademcik ameliyatı gereklidir" dedi.

Bademciklerdeki şişlik belirtilerinin 3 ay sürdüğü ve beraberinde boğaz ağrısının olduğu kronik enfeksiyon durumunda da bademcik ameliyatının gerekli olduğuna değinen Şentürk, peritonsiller apse, difteri taşıyıcılığı, tüberküloz, bademcikte kanser şüphesi, durdurulamayan bademcik kanamaları ve ağız kokusu durumunda da bademcik ameliyatının önerildiğini bildirdi.

Geniz eti ameliyatı gerekçelerinin ise hava yolunu tıkayan geniz eti büyümesine bağlı kalp - damar, akciğer ve beyinsel komplikasyonlar nedeni ile ayrıca tedaviye cevap vermeyen sinüzit ve sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları olduğunu dile getiren Şentürk, şunları kaydetti:

"Eğitim ve ekonomik düzeyi iyi olan ailelerde geniz eti ve bademcik ameliyatı sıklığı daha fazladır. Eğitim düzeyinin yüksek olması, hastalığın etkilerinin daha iyi anlaşılmasına ve tedavinin daha doğru yapılmasına neden olmaktadır. Özetle tıkanmaya bağlı gelişen belirtiler günümüzde geniz eti bademcik ameliyat gerekçesi arasında ilk sırada yer almakla birlikte iltihabi ve diğer nedenlerle de bu ameliyatlar yapılmaktadır. Her hasta ayrı ayrı değerlendirilmeli ve hasta ve ailesi ile birlikte ameliyat kararı verilmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Eğitim düzeyi yüksek kişiler daha sık geniz eti ve bademcik ameliyatı oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 14 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim düzeyi yüksek kişiler daha sık geniz eti ve bademcik ameliyatı oluyor haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   15:03
  • Akşam
   17:20
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı