İZMİR HABERLERİ

Eğitim çınarları Bornova'da buluştu

DHA
17.04.2016 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de, Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 76. yılında, Bornova Belediyesi'nin ev sahipliğinde, panelin de yar aldığı etkinlikler düzenlendi. Panelde, günümüzdeki eğitim sisteminin durumu ve Köy Enstitüsü sisteminin faydaları konuşuldu.
Türk eğitim tarihinde önemli bir yeri olan Köy Enstitüleri, Bornova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte ele alındı. Panel, sergi, konser ve belgesel gösterimine Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'nın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP eski Milletvekili Mustafa Gazalcı, Köy Enstitüleri mezunları ve Bornovalılar katıldı. Etkinlik, Köy Enstitüleri'ndeki müzik eğitiminin simgesi olan mandolin orkestrasının verdiği mini konserle başladı. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Mandolin Topluluğu'nun seslendirdiği şarkılar katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.
EĞİTİM SİSTEMİ TARTIŞILDI
76. Yılında Köy Enstitüleri'nden Günümüze Esintiler adlı panele Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Prof. Dr. Yakup Kepenek, Yard. Doç. Dr. Nilgün Yener, Yard. Doç Dr. Semiha Günal ve Dr. Mithat Vural konuşmacı olarak katıldı. Günümüzdeki eğitim sisteminin aksaklıkları ve Köy Enstitüleri'ndeki bilimsel eğitimin anlatıldığı panelde konuşan Prof. Dr. Kemal Kocabaş, enstitülerin akıl ve bilimin egemenliğini temsil ettiğini ifade ederek "Köy Enstitüleri iş, kültür, spor okuluydu. Aynı zamanda birer üretim merkezi olan bu kurumlar ülkemizde öğretmenlik mesleğine ve düşün dünyamıza sonsuz değer kattı. Köy Enstitüleri, yoksul halk çocuklarının yarattığı bir destandı" diye konuştu.
Panelin ardından Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği tarafından hazırlanan “Türkiye'nin Geçmişindeki Yarın: Köy Enstitüleri" adlı sergi görücüye çıktı. Enstitülerde verilen çağdaş eğitimin konu edildiği sergi katılımcılar tarafından ilgiyle gezildi. Etkinliklere katılanlara Bornova Belediyesi tarafından, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Yayınları'ndan çıkan “Düziçi Köy Enstitülü Yıllarö ve “Ortaklar Köy Enstitüsüö adlı kitaplar armağan edildi.
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Eğitim çınarları Bornova'da buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2016 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim çınarları Bornova'da buluştu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı