Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğitim boyunca teşvik

  Neşe KARANFİL/ANKARA
  09 Ağustos 2014 - 01:45Son Güncelleme : 09 Ağustos 2014 - 01:09

  Özel okullara verilecek devlet desteğinin kimlere, hangi koşullarla verileceği tartışması sürerken Hürriyet merak edilen soruların yanıtlarını araştırdı. İşte, öğrencilerin eğitimi süresince devam edecek desteğin detayları..

  ÖZEL okulda okuyan öğrencilere verilecek teşvikte Hürriyet’in Milli Eğitim Bakanlığı’na sorduğu sorular ve yanıtları şöyle:

  1-Devlet okulundan özel okula geçen öğrenci yararlanabilecek mi?
  Öğrenci destek verilen özel okula nakil halinde teşvik almaya devam edecek. Halen özel okulda okuyanlar da deste için başvuru yapabilecek.

  2-Yardım bir defalık mı verilecek?
  Destek eğitim süresince devam edecek. 1-4, 5-8, 9-12 gibi. Ancak sınıf tekrarlayan öğrenciler hakkını kaybedecek. Destek ana okulundan itibaren 12’nci sınıflar dahil tüm sınıf seviyelerinde verilebilecek.

  3-Lise kontenjanı nasıl olacak?
  Tebliğde temel lise ve diğer ortaöğretim kurumlarına toplam 75 bin kontenjan tanındı. Temel liseye kayıt yaptıran her öğrenci değil, hak kazananlar destekten yararlanabilecek.

  4-Başvuru şartları nelerdir?
  Okul öncesi eğitim için 16 Mart 2009-15 Eylül 2010 tarihleri arasında doğmuş olmak; ilkokul 1’inci sınıflarda 15 Eylül itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak, yine 15 Eylül itibariyle ortaokul ve imam-hatip ortaokulu 5’inci sınıflarına kayıt şartlarına sahip olmak; 9’uncu ve hazırlık sınıflarına kayıt olacaklar için ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak; 18 yaşını bitirmemiş olmak, resmi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak gerekecek.

  5-Başvuru ne zaman başlayacak?
  Başvurular 8 Ağustos’ta başladı, 18 Ağustos’a kadar sürecek. Özel okullar da başvurularını MEBBİS üzerinden yapacak. Destek verilecek öğrenciler ve özel okullar 28 Ağustos’ta ilan edilecek.

  6-Başvuru nasıl yapılacak?
  Veliler, eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden kayıtlı bulunduğu resmi okul müdürlüklerine başvurabilecek. Azınlık okullarında veliler destek için azınlık okul müdürlüklerinde başvuracak.

  7-Veliler ne yapacak?
  Okul müdürlüklerine başvurduktan sonra E-okul’daki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği menüsü üzerinden form doldurulacak.

  8-Destek verilecek öğrenciler nasıl belirlenecek?
  Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecek. Öğrencinin bir önceki yılda başarı durumu puanlanacak. Ailenin aylık gelir durumu da puanlandırmaya tabi olacak.

  6 kolej puan yükseltti 4’ü düşürdü

  İLK kesin kayıt dönemin atlatan özel okullar, ilk ön kayıt için açıkladıkları taban puanları yükseltti. En çok puan yükselten Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (Lise Bölümü) oldu. Lisesinin taban puanı 750’den 784’e, Ticaret Bölümü’nün 720’den 750’ye çıktı. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin 750’den 774’e, Saint Benoit Fransız Lisesi’nin 750’den 765’e, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin 750’den 755’e çıktı. İtalyan Lisesi’nin puanı 730’dan 700’e düştü. İzmir Amerikan Koleji’nin 770’den 760’a, İzmir St. Joseph’in 700’den 680’e ve Tarsus Amerikan Koleji’nin 760’dan 740’a düştü.

  ROBERT ERKEK DOLDU

  Amerikan Robert Koleji erkek haricinde yabancı özel okullar kontenjanlarını dolduramadı. Robert kız kontenjanında ise 2 boş var. Okulun 2’nci ön kayıt taban puanı ise 795 olarak açıklandı. 2’nci ön kayıtlar 18-21 Ağustos’ta yapılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı