MALATYA HABERLERİ

Eğitim Bir-sen Malatya Şube Başkanı Yıldırım: “Temel Liselerin Çok İyi Denetlenmesi Lazım”

IHA
04 Ekim 2015 - 16:38Son Güncelleme : 04 Ekim 2015 - 16:39

IHA

Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, dershanelerin temel liselere dönüşümü ile ilgili konuştu.
Kanun değişikliği ile dershanelerin kapatıldığını hatırlatan Yıldırım, “İşin enteresan tarafı dershaneyi kapatan kanun değişikliğinden sonra Anayasa Mahkemesi bu kanunu iptal etti. Bu kanun iptal edilince dershane ile ilgili kanuni altyapı sıfırlanmış oldu. Şu anda bir kişi dershane açmak isterse açamaz bu illegal olur. Yeni kanun etüt merkezi ve dershanelerin yerine kurs merkezlerini getirdi. Bu değişiklik ile bazı farklar ortaya çıktı. İlk fark dershanelerde ders sınırlaması olmadan bütün derslerden öğrencilere eğitim veriliyordu ama kurslarda aynı alandan en fazla 3 dersten kurs verilebilecek, bu çok önemli velilerimiz bunu iyi bilsinler. İkinci fark aynı binada ikinci bir kurs aynı anda açılamayacak. Diyelim ben çocuğuma hem matematik hem edebiyat aldırmak istiyorum, o zaman iki ayrı kursa göndermem gerekir” dedi.
Temel liselerin özel okuldan farklı olduğunu belirten Yıldırım, “Temel liselerin amacı üniversiteye öğrenci hazırlamak, temel liseye giden bir öğrenci normal eğitimin yanında bir de destek kurslarını alacak bu durum velileri cezp ediyor. Temel liselerin bu avantajı diğer okullardan temel liselere kaymalara sebep oluyor. Bu bağlamda temel liseler çok iyi denetlenmelidir. Temel Liseler denetlenmediği zaman lise olmaktan ziyade süper dershanelere dönüşebilir yetkililer bu konuda çok titiz davranmalıdır. Velilerinde ruhsatı olmayan liselere öğrencilerini göndermemeleri konusunda dikkatli davranmaları gerekir, ruhsatsız okullar ilerleyen zamanlarda büyük problem olabilir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Eğitim Bir-sen Malatya Şube Başkanı Yıldırım: “Temel Liselerin Çok İyi Denetlenmesi Lazım” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2015 tarihinde saat 16 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim Bir-sen Malatya Şube Başkanı Yıldırım: “Temel Liselerin Çok İyi Denetlenmesi Lazım” haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:49
  • Guneş
   05:37
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:25
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı