BALIKESİR HABERLERİ

Eğitim-bir-sen’den Çin’e Tepki

IHA
02.07.2015 - 17:51Son Güncelleme :

BİGADİÇ'TEN ÇİN'E LANET YAĞDI

IHA

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik yaptığı zulüm ve baskılar Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde Eğitim-Bir-Sen tarafından protesto edildi.
Bigadiç Eğitim Bir Sen İlçe Yönetimi ve üyeleri Doğu Türkistan’da soydaşlara yapılan Çin zulmünü kınadı. Gök bayrak ve dövizlerin açıldığı protesto gösterisinde Bigadiç Eğitim Bir Sen sendika temsilciliği basın bildirisi okudu. 100. Yıl Atatürk Parkı’nda düzenlenen protesto gösterisinde basın açıklaması yapan Eğitim Bir Sen Bigadiç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Murat Oluşan, ’’Hayatın katliam ve asimilasyon altına alındığı Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskılar her yıl artarak sürmektedir. Çin, 1949 yılından beri sürdürdüğü baskıcı tutumunu kıyımlarla devam ettirmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 35 milyon insanın öldürüldüğü, binlerce insanın sebepsiz yere tutuklanıp ağır işkencelere tabi tutulduğu, kiminin evine dönemeyip belirsiz zindanlarda çürüyüp gittiği, evine dönenlerin ya sakat ya hayata tutunamayacak derecede ruhsal travma geçirdiği Doğu Türkistan’da, bu yıl da özellikle Kur’an okudukları, namaz kıldıkları ve oruç tuttukları için kardeşlerimize eza cefada sınır tanınmıyor. Hayati tehlikenin, tutuklanmanın an meselesi olduğu, seyahat özgürlüğünün olmadığı, şedit yöntemlerle nüfus planlaması yapılarak mecburi kürtajların uygulandığı, dil baskısı altında kimliğinden uzaklaştırılan, inancını yaşaması artık ham bir hayale dönüştürülen, tarihinden kopartılmaya çalışılan Doğu Türkistan’da insanlık siyasi çıkarlara feda edilmekte, İpek Yolu’nda kan dökülmekte, mahzun Doğu Türkistan’ı dünya sadece izlemektedir" dedi.
Çin’de yapılan zulme Türkiye’nin ’dur’ demesi gerektiğini söyleyen Eğitim Bir Sen Bigadiç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Murat Oluşan, "Çin’de Müslümanlara uygulanan zulüm ve vahşeti durdurma görevi ilk önce Türkiye’nindir. Türkiye, Ata Yurdu’na sahip çıkmalı ve bu konuda daha çok rol üstlenmelidir. Bigadiç Eğitim-Bir-Sen Temsilciliği olarak, kimden gelirse gelsin zulmün ve zalimlerin karşısında; kime yapılırsa yapılsın mazlumların ve mağdurların yanındayız. Bu duygularla, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyor; her türlü insanlık dışı uygulamanın bir an önce sona ermesini temenni ediyor, yaptıklarından dolayı Çinli yetkilileri lanetliyoruz’’ dedi.
Basın açıklamasının ardından Doğu Türkistan’da zulüm altında olan soydaşlar için dua edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Eğitim-bir-sen’den Çin’e Tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim-bir-sen’den Çin’e Tepki haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı