BİTLİS HABERLERİ

Eğitim Bir Sen Bitlis Şube Başkanı Durak: “Karma Eğitim Ya Kaldırılsın Ya Da Ailelerin Tercihine Bırakılsın”

IHA
05.09.2015 - 10:12Son Güncelleme : 05.09.2015 - 10:13
IHA

Memur-Sen Bitlis Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Cabir Durak, okullarda zorunlu olan karma eğitimin ya kaldırılması ya da ailelerin tercihine bırakılması gerektiğini söyledi.
Kız ve erkek çocuklarını ayrı okutmak isteyenlere bu fırsatın verilmesi gerektiğini savunan Durak, "Ya tamamen karma eğitim kaldırılsın ya da ailelerin isteğine bırakılsın. Türkiye’de karma eğitim zorunluluğu kaldırılmalı. İsteyen çocuğunu karma eğitime gönderebilir fakat göndermek istemeyenler için de zorunluluktan çıkarılmalı ve gerekli alt yapıları oluşturulmalıdır” dedi.
Amaç eğitimin kalitesini yükseltmek ise karma eğitimin olmadığı ülkelerde eğitim kalitesinin daha yüksek olduğunu savunan Durak, “Eğer eğitimin kalitesi ve okuryazar oranının yükseltilmesi isteniliyorsa zorunlu olan karma eğitim kaldırılmalıdır. Nitekim gelişmiş ülkelerin birçoğunda karma eğitim sistemi kaldırılmıştır. Yapılan araştırmalarda karma eğitimin olmadığı yerlerdeki eğitim kalitesi, karma eğitimin olduğu yerlere oranla daha yüksektir” şeklinde konuştu.
"Avrupa’da gelişen ülkelerde bu böyleyken yüzde 98’i Müslüman olduğu söylenen ülkemizde neden hala karma eğitim zorunlu olmaktan çıkarılmıyor?" diyen Durak, “Memur-Sen camiası olarak sürekli olarak bu talebimizi dile getirdik. 19’uncu Eğitim Şurası’nda bu isteğimizi tekrardan dile getirdik. Artık bu ülkede karma eğitim ya kaldırılsın ya da ailelerin tercihine bırakılsın” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Eğitim Bir Sen Bitlis Şube Başkanı Durak: “Karma Eğitim Ya Kaldırılsın Ya Da Ailelerin Tercihine Bırakılsın” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Eylül 2015 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim Bir Sen Bitlis Şube Başkanı Durak: “Karma Eğitim Ya Kaldırılsın Ya Da Ailelerin Tercihine Bırakılsın” haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
22 Eylül 2017, Cuma
 • İmsak
  04:14
 • Guneş
  05:52
 • Öğle
  12:15
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:43
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı