Dünya Haberleri

  Eğit-Donat’tan geriye 4-5 muhalif kaldı

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  17.09.2015 - 00:28 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Suriyeli ‘ılımlı muhalifler’ için Mayıs ayında Türkiye ve Ürdün’de başlattığı eğit-donat programından mezun olan ve sahada IŞİD’e karşı savaşan sadece 4-5 kişi olduğu ortaya çıktı.

  Eğit-donat HEDEFİ tutmadı: ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtlayan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Lloyd Austin, eğitim programından çıkan sadece 4-5 muhalifin sahada kaldığını söyleyince senatörler tepki gösterdi. ABD’nin IŞİD’le savaşını yürüten CENTCOM’un komutanı, ilk yıl için 5 bin 400 muhalifin eğitilmesini amaçlayan ve 500 milyon dolar bütçe ayrılan programın hedefinin tutmayacağını itiraf etti.
  ABD güçleri YPG’yle angaje: Austin, ABD’nin Suriye’deki Kürtlere silah verip vermediğiyle ilgili bir soruya da, ABD’nin ‘bölgedeki Kürtlere büyük hava desteği sağladığını, Kürt gruplarla iletişim kanalları olduğunu, ancak Kürtlerin şimdilik silah istemediklerini’ söyledi. Suriye’de ABD özel kuvvetlerinin bulunduğunu doğrulayan Austin, bu güçlerin çatışmalara girmediğini YPG’yle angaje bir biçimde eğitim ve destek görevi yürüttüklerini kaydetti.
  Uçuşa yasak bölge uygun değil: Öte yandan Austin, Suriye’ye müdahale yanlısı senatör John McCain’in uçuşa yasak bölge veya güvenli bölge kurulmasıyla ilgili ne düşündüğü sorusuna da “Şu anda böyle bir güvenli bölge oluşturulmasını öneremem” yanıtını verdi.

  Etiketler: muhalif , eğit donat
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı