Dünya Haberleri

  Eğit-donat’ta henüz anlaşma yok

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  08.01.2015 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Washington, Ankara’dan yapılan Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılması konusunda ABD ve Türkiye arasında bir anlaşma imzalanacağı yönündeki açıklamaları doğrulamadı.

  Pentagon, bu yöndeki haberleri “doğru istikâmette iyi bir işaret” olarak değerlendirmekle birlikte, programın detaylarının halen görüşüldüğünü ve “düşman”ın kim olacağında mutabakat sağlanmaya çalışıldığını belirtti. Hürriyet’e konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir Pentagon yetkilisi, yürütülecek programda düşmanın kim olacağı konusunun Türkiye ile halen müzakere edildiğini açıkladı. Böylece Suriye’de Esad rejiminin devrilmesini öncelik kabul eden Ankara ve mücadeleyi IŞİD’in geriletilmesi ve sonra da yok edilmesi eksenine oturtan Washington arasında halen bir mutabakat sağlanamadığını teyit etti.

  Doğru yönde iyiye işaret

  ABD Dışişler Bakanlığı, bu konudaki soruları, programın sorumlusunun Amerikan Savunma Bakanlığı olduğunu belirterek cevaplamaktan kaçınırken, Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby ise düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Size söyleyebileceğim, ılımlı Suriyeli muhalifleri eğitip donatmak için Türkiye ile ortak çabaları koordine etmeye ve planlamaya devam ediyoruz. O yüzden bu görüşmeler devam ediyor.”

  Tartışılan başlıklar

  Kirby, ocak ayında bu konuda bir anlaşma imzalanacağı yönündeki haberleri doğrulamamakla birlikte, Türk tarafından gelen bu yöndeki açıklamaları “iyi bir işaret” olarak nitelendirdi. Hürriyet’e bilgi veren üst düzey bir Pentagon yetkilisi ise müzakerelerde ele alınan konuların 1) programa alınacak ılımlı muhaliflerin seçilmesi 2) eğitim verilecek yer 3) eğitim verilecek yerin altyapısı 4) programa toplam kaç kişinin alınacağı başlıklarından oluştuğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı