Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eğirdir Gölü’ne güneş enerjisi

  Hürriyet Haber
  06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

  5 ilçe, 17 kasaba ve 59 köyün kanalizasyon sularının kirlettiği Eğirdir Gölü'ne doğal enerji ile çalışacak arıtma tesisi kurulacak.

  ISPARTA Valiliği ve TÜBİTAK işbirliği ile Eğirdir Gölü havzasına güneş enerjisi ile çalışacak doğal arıtma tesisi kurulacak. TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi, 5 ilçe, 17 kasaba ve 59 köyün atık sularının Eğirdir Gölü'ne karışmasını önlemek için havzaya doğal arıtma tesisi inşa edecek. Türkiye'de ilk kez denenecek tesis, klasik emsallerinden de daha ucuza maledilecek

  İNCELEME BAŞLADI

  Vali H. İbrahim Daşöz'ün gölün temizlenmesiyle ilgili yaptığı toplantıda konuşan araştırma merkezi görevlisi Dr. Kemal Güneş, ‘‘Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı incelemede gölün suyu çok kirli çıktı. Bu yüzden valiliğe arıtma teklifinde bulunduk. Valimiz de öneriye sıcak bakıyor. Tesis kendi işletmesini kendi yapacak. Arıtılan sular ise tarla sulamasında kullanılacak’’ dedi.

  FARKLI METOT

  Tesisin bilinen arıtma sistemlerinden verimli olacağını da belirten Dr. Güneş, arıtma işlemlerinde hiçbir kimyasal maddenin kullanılmayacağını söyledi. Vali Daşöz ise ‘‘Eğirdir Gölü'nün turistik bir potansiyeli var. Göldeki kirlilik korkunç boyutlara ulaştı. Bu sorunu bir an önce çözeceğiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı