İZMİR HABERLERİ

EGİAD'dan Moskova ziyareti

DHA
10 Mayıs 2017 - 12:41Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 10:28
DHA

 

EGİAD üyesi 21 iş adamı Moskova'ya yaptıkları ziyarette, Rusya'ya yönelik yatırım ve ikili işbirliği olanaklarını görüştü. Moskova gezisinin, bölgede yaşanan sıcak gelişmelerin tedirginliği ile zor şartlar altında organize edildiği belirtilse de heyetler arasındaki sıcak karşılamanın ikili ortaklıkların da habercisi olduğuna dikkat çekildi. Geziye EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Cem Demirci, Yönetim Kurulu Üyeleri, Rusya Federasyonu İzmir Fahri Konsolosluğu'ndan Zilla Gürler ve genç işadamları katıldı.

Danışmanlık, inşaat, enerji, makine, yedek parça, turizm ve lojistik gibi farklı sektörlerden katılım gösteren EGİAD'lı heyetin ilk ziyareti, Moskova merkezli hukuk ve finans danışmanlık ofisi RE Legal Group oldu. Rus-Türk Çalışma Grubu Başkanı Arsen Ayupov, Legal Direktörü Evgenii Druzhinin, DenizFactoring Yönetim Kurulu Üyesi Iskander Mirgalimov, Pazarlama Departmanı Direktörü Andrey Kozin'in ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, Türk işadamlarına Rusya'da yapacakları ticari faaliyetlerde nasıl destek olunabileceğine ilişkin notlar aktarıldı. RE Grup Başkanı Arsen Ayupov, yabancı yatırımcı firmalara hem hukuk hem de finans alanında hizmet verdiklerini belirterek, "Bu kapsamda Türk-Rus ilişkilerine çok önem vermekteyiz. Rusya'da bulunan özel ekonomik bölgelerin ticari avantajları hakkında da bilgilendirme portföyüne sahibiz. Ulyanovsk Bölgesine yapılabilecek yatırımlar için, bölgede faaliyet gösteren Bridgestone, Isuzu gibi firmalar olduğunun da altı çizmek isteriz" dedi.

Teşvikler, vergiler ve lojistik avantajlardan da bahsedilen görüşmenin ardından, heyet toplu olarak Rusya'da uluslararası düzeyde düzenlenen tek elektrik-elektronik fuar olma özelliği taşıyan Electrontech/ExpoElectronica fuarını ziyaret etti. Yılda bir kez düzenlenen, dünyanın en büyük 35 ülkesinden firmaların katıldığı fuar çeşitli teknolojik ekipmanların görülebildiği en önemli organizasyonlardan biri olarak görülüyor. Organizasyonun sonraki adımında Rus - Türk İşadamları Birliği'ni (RTİB) ziyaret eden EGİAD'lı heyet, burada RTİB Yönetim Kurulu ve ABA Grup Başkanı Naki Karaaslan, Ant Yapı Yetkilisi Hayri Tokman ve RTİB Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi. Buradaki görüşmede RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, Rusya pazarında sayıları ve etkileri gittikçe artan Türk müteşebbislerini bir çatı altında toplamanın kendileri için önemine dikkat çekerek, derneğin kuruluş aşamalarından bahsetti. Derneğin kurulması ile Türkiye'nin lobicilik faaliyetlerine katkı sağlanmaya başlandığı, işadamları arasında birlik ve beraberliğinde bu dernek vasıtasıyla pekiştiği ve karşılaşılan sorunların da  birlikte aşılmaya çalışıldığının altını çizdi.  Rusya'da kazanılan bilgi birikimini ve deneyiminin aktarılmasının çok önemli olduğu ve olabildiğince derneğin hem Türk Devleti'ne hem de Türk işadamlarına yardımcı olmaya çalıştığına vurgu yaptı.

RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Tokman ise, yaşanan güncel sorunlardan ticari hacmi ve katma değeri yüksek olan işlerin zarar görmemesi gerektiğine dikkat çekerek, iyi niyetli diyaloğun her iki ülke vatandaşlarının çıkarına olduğunu vurgu yaptı.

Görüşmede söz alan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ise EGİAD ve RTİB arasında bu ziyaret ile başlayan ilişkilerin artarak devam edeceğini belirterek, amacın iki ülke arasındaki ticari ilişkilere katkı koymak olduğunu belirterek, "Türk-Rus kültürel ve ticari ilişkilerinin en iyi alternatifi Ege Bölgesi olmakta. Bu noktada EGİAD'ın tarihsel bir misyon üstlenebileceğini söyleyebiliriz. İzmir ve Ege Bölgesinin bu açıdan olumlu özelliklerini gözönüne alırsanız en kısa sürede sizlerle tekrar görüşmemiz faydalı olacaktır. Bu gezi öncesinde dernek merkezimizde yaptığımız toplantılarda Rusya'ya yapılacak bir gezinin, iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilere fayda sağlayacağı konusunda hemfikir olmuştuk. Yaptığımız ziyaretler ve edindiğimiz izlenimler bizlere doğru bir iş yapmış olmanın haklı gururunu yaşatmakta. İki ülke arasında gergin ve başta turizm olmak üzere, ticareti de etkilediği açıkça görülen tablonun, yerini daha pozitif, yapıcı ve karşılıklı güvene bırakan bir tabloya dönüşmesi geleceğe daha umutla bakmamıza yol açıyor" dedi.

Gezinin son gününde ilk ziyaret Rusya Federasyonu Ticaret Odası'na gerçekleştirildi. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ve beraberindeki heyet, burada, Ticaret Odası Türkiye Masası Şefi Ilya A. Kornilov ve Ticaret Odası Türkiye Masası Sorumlusu Timur Davletov ile görüştü. Ticaret Odası'nın hem Rusya içinde hem de ülke dışında faaliyetleri ve destekleri hakkında kısa bir bilgi paylaşımından sonra, odanın organizasyon yapısı hakkında bilgi alındı. Ticaret hayatında yaşanan sorunların genel bir çerçevede değerlendirilmesi sonrası, odanın alt komisyonlarında kurulu heyetler ile tahkim yoluyla ticari anlaşmazlıkların çözümündeki rolü ve oda üye firmalarına sağladığı fuar ve pazarlama destekleri masaya yatırıldı. Gerçekleşecek ortak toplantıların ticari ilişkilerin devamlılığı konusundaki öneminin altı çizildi. Ayrıca, Ağustos ayında Türk-Rusya İş Konseyi'nin 19. kez düzenlenecek bir toplantıda biraraya geleceği belirtilerek, henüz planlama aşamasında olan Soçi - Trabzon şehirlerinin ortaklığında oluşacak bir başka iş konseyinin hazırlık çalışmaları değerlendirildi.

Gezinin son gününde, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve Ticaret Müsteşarlığı'na ziyaret gerçekleştirildi. EGİAD'lı işadamlarını Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve Moskova Ticaret Müşaviri Halit Oral Akbay ağırladı. Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz göreve geldiğinden bu yana 20 bakan, bir başbakan ve bir Cumhurbaşkanını ağırladığını ve tarihi bir görevi üstlenmenin heyacanını yaşadığı belirterek, "Türk- Rus ilişkilerinin tarihi çok eskilere dayanmakta. İki devletin ticari ve kültürel ilişkileri son yıllarda yükselen bir ivmeyle devam etmekteydi. Ancak uçak olayından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler ne yazık ki kopma noktasına gelmişti. Neyse ki yoğun ve samimi bir temas ile şu anda gelinen nokta son derece olumlu bir gidişat sergilemektedir. Bizler de daha da olumlu olması için son derece yüksek bir çaba göstermekteyiz. Burada sadece müteahhitlik hizmetleri değil tarım sektörü de büyük bir paya sahip olabilir. Aynı zamanda Rus vatandaşları için Türkiye turizm açısından da vazgeçilemeyecek bir ülkedir. Bizzat İzmirli olmam sebebiyle Ege Bölgesi ve İzmir'i yakından tanımaktayım. Bu bölgede de Rus turizminin canlandırılması önemlidir" dedi.

 

 

 

Etiketler: izmir , egiad , Başkan

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden EGİAD'dan Moskova ziyareti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EGİAD'dan Moskova ziyareti haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  28 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   19:56
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı