Gündem Haberleri

  Eğer isterse Belediye Başkanı olabilecek

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Refah Partisi'yle ilgili kapatma davasının karar aşaması hariç, bütün evrelerinde görev yapan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, Necmettin Erbakan'ın bağımsız milletvekili olamayacağını, ancak belediye başkanı ya da İl Genel Meclisi üyesi olabileceğini söyledi. Özden, Anayasa Mahkemesi kararıyla 5 yıl süreyle siyasi yasaklı hale düşürülen Erbakan için ‘siyasetten tümüyle yasaklanma’ diye bir durumun sözkonusu olmadığını belirterek, şöyle dedi:

  ‘‘Erbakan, yemeklere katılabilir, siyasi konuşma yapabilir, ülke sorunları hakkında görüş açıklayabilir. Siyasi yasak, Anayasa'nın 69. maddesinin 8. fıkrası ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 95. maddesinin birinci fıkrası gereğince, herhangi bir siyasi partiden veya hiçbir şekilde milletvekili adayı olamayacağına ilişkindir. Yani, bağımsız olsa dahi milletvekili adayı olamaz. Bu, Siyasi Partiler Yasası'nın 95. maddesinin zorunlu sonucudur. Bu kural Anayasa'ya aykırı görülse bile yürürlüktedir, uygulanacaktır.’’

  Özden, bu konudaki son sözü YSK'nın söyleyeceğini de belirtirken, YSK Başkanı Tufan Algan, Erbakan'ın bağımsız milletvekili adaylığı konusunda olumsuz sinyaller verdi. ‘‘Erbakan'ın adaylığı bizim önümüze gelmeden bu konuda bir açıklama yapmamız veya fikir beyan etmemiz mümkün değil. Aksi halde bu ihsas-ı rey olur’’ diyen Algan, YSK tarihinde daha önce benzeri bulunmayan bu adaylık başvurusu önlerine geldiğinde, konuyu Anayasa başta olmak üzere seçim mevzuatına göre ele alıp bir karara bağlayacaklarını söyledi. Algan, Erbakan'ın adaylığıyla ilgili incelemeyi yapmak için YSK'nın herhangi bir itiraz beklemeyeceğini, doğrudan harekete geçerek karara bağlayacağını bildirdi.

  FP Genel Başkan Yardımcısı Ali Gören de, Erbakan'ın adaylığı konusunda, ‘‘Erbakan, bir partiye girme ve üye olma hakkını hukuken değil ama kanunlarla bir mahkeme kararıyla yitirmiş bulunmaktadır. Bağımsız aday olma veya bu yöndeki çalışmaları milletimizce değerlendirilecektir. Erbakan ile partimizin doğrudan ilişkisi yoktur’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı