ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eğer Bu Belgeleriniz Yoksa!

IHA
30.09.2015 - 11:58Son Güncelleme :

NİLÜFER KOPAR

IHA

Aspir Eskişehir-Bursa Eğitim Hizmetleri Şirketi Müdürü Nilüfer Kopar, karayolu yolcu taşımacılığı faaliyeti sürdürenlerin, "Yetki Belgesi" ile "ÜDY, ODY ve SRC" türü mesleki yeterlilik belgelerine sahip olması gerektiğini belirtti.
Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren kişilerin sahip olması gereken belgeler ve yasal olarak bu faaliyeti sürdürmek için gerekli şartlar hakkında bilgi veren Nilüfer Kopar, önemli açıklamalarda bulundu. Orta Düzey Yönetici (ODY) ve Üst Düzey Yönetici (ÜDY) belgelerine sahip olan kişilerin ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlü olduklarını ifade eden Kopar, "Karayolu yolcu taşımacılığı faaliyeti sürdürenlerin "Yetki Belgesi" ile "ÜDY, ODY ve SRC" türü mesleki yeterlilik belgelerine sahip olma zorunluluğu bulunuyor. Yetki belgesini yeni almış firmalarda 6 ay içinde yükümlüklerini yerine getirmek ve eski yetki belgeli firmalarda olduğu gibi faaliyetleri süresince bu kişileri istihdam etmekle (muhafaza etmekle) yükümlüdürler. Yetki belgesinin olmaması durumunda, idari para cezalarının yanı sıra yolcu taşımacılığında iştigal eden kişi / kişilerin bu tür faaliyetleri derhal durdurulur. ÜDY, ODY, SRC türü belgelere sahip kişilerin istihdam edilmemesi halinde, Bakanlık tarafından verilen yetki belgesi yine Bakanlık tarafından geri alınır, gerekirse iptal edilir ki, bu da yine yolcu taşımacılığı faaliyetinin son bulması anlamına gelir” dedi.
BELGE SAHİPLERİ HANGİ ALANLARDA İŞ SAHİBİ OLABİLECEK?
Kopar, hangi belgelerin hangi taşımacılık alanında gerekli olduğunu ve hangi işte kolaylık sağladığını ise şu şekilde aktardı:
"Uluslararası yolcu taşımacılığı yapanlar için ODY1 belgesi, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar için ODY2 belgesi, uluslararası eşya-yük taşımacılığı yapanlar için ODY3 belgesi, şehirlerarası eşya-yük taşımacılığı yapanlar için ODY4 belgesi gerekiyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Eğer Bu Belgeleriniz Yoksa! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 11 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğer Bu Belgeleriniz Yoksa! haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı