Ege Haberleri

EGE

  Ege'nin iki yakası müzikle buluştu

  Fulya OMAÇ / ÇEŞME, (DHA)
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası İzmir'in Çeşme İlçesi'nde muhteşem bir konser verdi.

  Yaşar Üniversitesi ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası'nın işbirliğiyle düzenlenen “Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası” konseri Çeşme Altın Yunus Resort & Thermal Hotel'de yapıldı. Konseri izleyenler arasında Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Konak eski Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da bulundu. 2008 yılında yaşları 18-28 arasında değişen yaklaşık 70 müzisyenin biraraya gelmesiyle kurulan Türk-Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası'nı, Türkiye'nin genç yeteneklerinden şef Fazlı Orhun Orhon yönetti. Orkestranın solistliğini ise çelloda Timotheos Stanislav Petrin ile kemanda Alexandros Martin Petrin yaptı. Sanatçılar Brahms, Smetana ve Dvorak'ın eserlerini seslendirdi. Orkestra konser sonrasında izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.


  MUHTEŞEM BİR AKŞAMDI
  Beş yıldır her yaz bir araya gelerek Yunanistan ve Türkiye'de konserler veren orkestranın müzik şölenini keyifle izleyen Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Çeşme'deki konserde buluşmanın çok anlamlı olduğunu belirtti. Tsakiris, “Muhteşem bir akşamdı, konseri çok beğendik. Orkestranın performansı da çok iyiydi. Gençlerin birlikte müzik yapması, turneye çıkması gelecek için, iki toplum için çok olumlu” diye konuştu.


  YAŞAR ÜNİVERSİTESİ'NDEN DÖRT ÖĞRENCİ
  Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, konser sonrası yaptığı kısa değerlendirmede, Türk ve Yunan öğrencileri bir araya getiren konseri çok beğendiğini, öğrencilerin konsere çok iyi hazırlandığını, çok başarılı bir çalışma ortaya koyduklarını, Yaşar Üniversitesi'nden de dört öğrencinin orkestrada yer almasından gurur duyduklarını söyledi. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise orkestrada geçen yıl okullarından öğrenci bulunmadığını hatırlatarak, “Bu yıl dört öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl daha fazla öğrencilerimiz olsun istiyoruz. Aslında suyun iki yakasından bu çocukların hepsi bizim öğrencilerimiz. Konserde yürekleri bir attı, ortak bir başarı ortaya koydular. Ortak yönü çok olan iki ulusun gençlerinin son derece soyut ama evrensel müzik dilinde bir araya gelme çabalarını özellikle çok önemsedik ve destekliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı