İZMİR HABERLERİ

"Ege'nin 2 yakasının ortaklığı canlılık getirir"

DHA
28.04.2017 - 18:23Son Güncelleme :
DHA

BERGAMA Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir'in Bergama ve Dikili ilçeleri ile Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki ortaklığa değinerek, "Sağlıklı yürütülürse bu ortaklık kuzey Ege turizmine canlılık getirir" dedi.

Bergama Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç, komşu Yunanistan'la yapılan çalışmalardan bahsetti. Bergama Belediyesi'nin, Bergama Ticaret Odası ile birlikte yürüttüğü 'Bergama Seni Çağırıyor' projesini 4'üncü kez startını 31 Mart'ta verdiklerini söyleyen Başkan Gönenç, "Projenin amacına uygun olarak İzmir'den ücretsiz otobüs seferleri düzenlendik. Konak ve Karşıyaka olmak üzere iki noktadan hareket eden misafirler, 8 saatlik bir gezi programı ile Bergama'yı gezip görme fırsatı yakaladı. Daha sonra İzmirlilerin dışında İstanbulluları da Bergama'ya çağıran ek bir proje ürettik. Proje kapsamında İstanbul ve körfez bölgesinde hizmet veren İDO seferlerine reklam filmi hazırlattık. 40 saniyelik tanıtım filmi 53 gemide ve 1000 üzeri ekranda gösteriliyor. Tüm iç ve dış hatlarda 500 spot halinde gösterilen tanıtım filmi günde 500 bin yolcuya ulaşıyor. Bu çok önemli bir rakam" dedi.

BİR DESTİNASYON İKİ ÜLKE

Projenin üçüncü ayağının da Midilli ve adalar tarafından gelecek olan turistlerin kolay ulaşımını sağlamak olduğunu anlatan Başkan Gönenç, "Bu projenin üçüncü ayağını da Midilli'den yapılacak seferlerle turistlerin Bergama'ya gelebilmesini sağlayabilme üzerine oluşturduk. Bergama, Dünyanın 999, Türkiye'nin 13, İzmir'in ise ilk UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren ilçesi. Ulaşım ile ilgili Midilli'den de talepler vardı. Bu proje gerçekleşti. Proje kapsamında her salı, Dikili ile Midilli limanları arasında karşılıklı deniz seferleri başlatıldı. Turizm fuarlarında "Bir Destinasyon İki Ülke" sloganı kullanılması kararlaştırıldı. Bu proje sadece Bergama'ya değil, Dikili başta olmak üzere Kuzey Ege turizmine katkı sağlar" dedi.

BAŞKONSOLOS ARGİRA PAPOULİA'DAN ZİYARET

Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Argira Papoulia ise ilişkilerin gelişmesinden katkısından dolayı Başkan Gönenç'e teşekkür ziyaretinde bulundu. Bergama Belediyesi Başkanlık makamındaki ziyarette konuşan Başkonsolos Papoulia, "Uzun zamandır Bergama'ya bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyordum. Burası çok güzel ve tarihi bir ilçe. Bergama'nın bu güzelliklerinin Yunanistan'da duyulmasını istiyorum. Dikili-Midilli arasında başlayacak olan deniz seferlerinin ilçeye fayda sağlamasını temenni ediyorum. Bu konuda üzerime düşeni yapacağım. Görev sürem boyunca her iki ülke arasında dostluk ilişkilerinin, ekonomik birlikteliğin artması için çaba harcayacağım" dedi.

Daha sonra Başkan Gönenç, Başkonsolos Papoulia'ya Bergama'nın tarihi ve turistlik yerlerini gezdirdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Ege'nin 2 yakasının ortaklığı canlılık getirir" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 18 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Ege'nin 2 yakasının ortaklığı canlılık getirir" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı