Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Egemenlik kayıtsız şartsız paranındır

Enis BERBEROĞLU

Geçen perşembe gecesi Avrupa'da sessiz ve kansız bir devrim yaşandı.

Önce diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre bir saat önde yaşayan Finlandiya'da tek para Euro'ya geçildi. Ardından diğer on Avrupa ülkesinde saatler tam gece yarısını gösterirken mali birlik sağlandı.

* * *

Bugünden itibaren Frankfurt, Paris gibi borsalar artık Euro'ya endeksli çalışacak. Çok sayıda büyük mağaza fiyatlarını Euro olarak açıklayacak. Euro cinsinden çek yazılacak, kredi kartı borcu Euro ile ödenecek.

Euro çok değil üç yıl daha kağıt üstünde kalacak. 2002 yılında Euro banknotları ve madeni Euro'lar piyasaya girecek.

Euro'nun Avrupa ticaretindeki büyümeye bir puan eklemesi bekleniyor. Çünkü Avrupalı tüketici artık aynı malın yerli ve yabancı ülkedeki fiyatını aynı birim üzerinden. Euro ile kıyaslama imkanına kavuşacak.

* * *

Onbir Avrupa ülkesi paralarını Euro'ya bağladı. Yani Frankfurt'taki Avrupa Merkez Bankası Başkanı Wim Duisenberg'in kararlarına koşulsuz uymayı kabul etti. Bu kabul ne anlama geliyor biliyor musunuz?

Artık onbir Avrupa ülkesinde hükümetler istedikleri gibi harcama yapamayacak, borçlanamayacak, faizleri indirip çıkaramayacak...Ulusal para birimini devalüe edip ihracatı artırmak gibi cinlikler de tarihe karıştı. Yani onbir Avrupa ülkesinde hükümetlerin ekonomik egemenlik hakkı Euro ile sınırlandı.

Tarih kadar eski ‘‘para basma'' hakkını sınırötesi bir kuruma devreden uluslar istikrarı hedefliyor, toplumsal refahı artırmayı amaçlıyor. Avrupa'nın son küresel krizde bile istikrar adası olarak kalabilmesine güveniyor.

Ama yine de egemenlik hakkından vazgeçmek kolay değildir...

O yüzden her zaman Avrupa ile mesafeli yaşayan İngiltere geleceğini bu para birliğine bağlamadı. Danimarka ve İsveç de mali kader birliğine yanaşmadı.

Bir de Yunanistan var...Ekonomik koşulları yerine getiremediği için mali birliğe alınmadı. 2002 yılına kadar ekonomisini düzeltmeye çalışacak.

* * *

Bizim liboşlar henüz asrın son devrimini kavramadı. Zaten anlamaları da beklenemezdi. Çünkü bizim liboşlar üstünüze afiyet egemenlik hakkı aşığıdır. Öyle mali birlik falan bilmezler...

Faizleri başkası belirlese, rantiyeyi nasıl zengin edecekler? Banknotu başkası bassa ihale açıp rüşvet toplayacak parayı nasıl bulacaklar? Kurla oynamaktan vazgeçerlerse ihracat lobisine nasıl kıyak geçecekler?

Bizim yerli liboşlara kanmayın, aldanmayın...

Avrupalı gerçek liberaller sınırları kaldırıp yetkilerinden vazgeçerek ekonominin önündeki engelleri kaldırıyor... Bizim liboşlar engel icad edip avanta kapmaya uğraşıyor.

Sizi gidi hırsız liboşlar sizi...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI