Gündem Haberleri

  'Egemenlik haklarımızı korumak için ne gerekirse yapacağız'

  A.A
  18.09.2011 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis, "Meis Adası'nın (Kastellorizo), Yunanistan'ın herhangi bir bölgesinden hiçbir farkı bulunmadığını ve deniz hukukuna göre, tüm adalar için öngörülen bütün haklara sahip olduğunu" iddia etti.

  Lambrinidis, Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesindeki demecinde, Meis Adası ile ilgili bir soru üzerine, "kıta sahanlığı konusunda Meis'in ayrıştırılmasının yanlış olduğunu" ileri sürerek, "Meis, deniz zonlarıyla (deniz alanları) ilgili, Deniz Hukuku'nun tüm adalar için öngördüğü aynı haklara sahip. Türkiye, bizim bölgemizde de gerginliği yükseltmeye çalışırsa, Meis'in güneyinde araştırma yapılacağına ilişkin açıklamayla olduğu gibi, biz egemenlik haklarımızı sonuna kadar savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

   

  "Yunanistan'ın, Türkiye ile, Meriç'ten (Evros) Meis'e kadar kıta sahanlığının belirlenmesini istediğini, iki ülke arasında sürdürülen istikşafi görüşmeler çerçevesindeki müzakerelerde bu konuya bir çözüm bulunamaması durumunda, kıta sahanlığının belirlenmesi sorununun Lahey'e gitmesi gerektiğini"ifade eden Lambrinidis, bu konuda şiddet kullanma tehdidinin yasa dışı ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

   

  ‘MEB HAKKI KULLANILACAK’

  Lambrinidis, "Yunanistan'ın, Ege'de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etme hakkını ne zaman kullanacağına" ilişkin bir soruyla ilgili olarak da, "MEB ilanının bir hak olduğunu ve bundan ödün verilemeyeceğini" belirtti.

   

  Lambrinidis, "Bu bir hak meselesidir ve gerektiği yerde komşularla işbirliği meselesidir. Bizim arzumuz, herkesle tüm deniz alanlarının sınırlandırılması yönüne gidilmesidir" dedi.

   

  Gazetenin, "Kıbrıs Rum Kesimi'ne bir saldırı olması durumunda Yunanistan'ın tavrının ne şekilde olacağına" ilişkin bir sorusunu yanıtlayan Lambrinidis, "Yunanistan'ın bu konuda Kıbrıs'a (Rum Kesimi) desteğinin kesin ve belli olduğunu" söyledi.

   

  Lambrinidis, "Bunun dışında, artık, Lizbon Anlaşması da, ortaklar arasında, bunlardan birine saldırı olması durumunda dayanışmayı öngörmektedir.Ancak belirtmek isterim ki, Türkiye'nin sözlü tehditler savurduğu her seferinde tartışmanın suni olarak gerginleşmesi yanlıştır. Türkiye bu konudaki tartışmayı askeri alana çekmeyi hedefliyor çünkü, argümanları yok. Bizim ise var. Bunları eksiksiz olarak öne sürüyor ve haklarımızı teminat altına alıyoruz" diye konuştu.

   

  Lambrinidis, Yunanistan Başbakan yardımcısı Theodoros Pangalos'un, "Gümülcine'deki Türk Konsolosluğunun açılmasına izin verilmesinin yanlış olduğuna" ilişkin açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine de, "Gümülcine'deki Türk Konsolosluğunun iki ülkenin anlaşmasıyla oluşturulduğunu" belirtti.

   

  Egemenlik haklarımızı korumak için ne gerekirse yapacağız

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı