Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Egemen Bağış'tan 'eylem' açıklaması

  A.A
  11 Haziran 2013 - 12:57Son Güncelleme : 11 Haziran 2013 - 12:57

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  bugün dünyada Türkiye'de yaşanan gösterilerin, eylemlerin yaşanmadığı büyük şehir olmadığını belirterek, "Hepsinde bu tür olaylar olmuştur, hepsinde bazen güvenlik güçlerinin yetkilerini açtıkları örnekler yaşanmıştır.Türkiye'de de aynı şekilde sivil bir toplum dinamiğinin güçlü olduğunu ortaya koyan bu gösterileri kimse Türkiye'nin aleyhine kullanmaya kalkmasın. Biz Türkiye olarak tüm vatandaşlarımızı seviyoruz, kucaklıyoruz, bundan sonra da kucaklamaya devam edeceğiz" dedi.

  Bağış, Conrand Otel'de düzenlenen International Herald Tribune Sport Business Summit'in açılışında yaptığı konuşmada, sadece 3. Boğaz Köprüsü ve Marmarayın, belki de kapasite bakımından dünyanın en büyük  havalimanın ve limanların açıldığı zaman, bunların Türkiye'nin çehresini değiştireceğini vurgulayarak, olimpiyatların 2020'de Türkiye'ye geldi zaman Türkiye'nin zaten çok daha gelişmiş bir ülke olacağını söyledi.

  Türkiye'nin kendi içinde demokratik tartışmalar olduğunu, bunları Türkiye'nin aleyhinde kullanmaya çalışan çevrelerin de olduğunun, hatta düzenlenen bu toplantının dahi iptal edilmesi için girişimlerde bulunanların olduğunun farkında olduklarını  dile getiren Bakan Bağış, "Ancak şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bugün dünyada bizde yaşanan gösterilerin, eylemlerin yaşanmadığı büyük şehir yoktur. Hepsinde bu tür olaylar olmuştur, hepsinde bazen güvenlik güçlerinin yetkilerini açtıkları örnekler yaşanmıştır. Türkiye'de de aynı şekilde sivil bir toplum dinamiğinin güçlü olduğunu ortaya koyan bu gösterileri kimse Türkiye'nin aleyhine kullanmaya kalkmasın. Biz Türkiye olarak tüm vatandaşlarımızı seviyoruz, kucaklıyoruz, bundan sonra da kucaklamaya devam edeceğiz. Bizim gençlerimiz, bizim yavrularımızdır. Aramızda lisan, üslup, yaş, nesil farkı olabilir. Ama biz hepsini seviyoruz ve onlarla bütün sorunlarımızı diyalogla çözebilecek öz güvene sahibiz" diye konuştu.

  Ancak şunu da özellikle vurgulamak istediğini ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

  "İnşallah Türkiye o olimpiyat ruhunu gençlerimizin 2020'ye hazırlanması sürecinde canlandırırsa bu da bizim kendi özgüvenimiz açısından bize çok önemli katkılarda bulunacak. Türkiye sadece 10 yılda kişi başına düşen geliri 3 katına çıkarabilmiş ender ülkelerden biridir. Türkiye otobanlarını, yollarını, havaalanlarını, okullarını, haüstanelerini son 10 yılda 3 kat arttırabilmiş ender ülkelerden biridir.Türkiye dünyadaki saygınlığını istikraralı birşekilde artırabilmiş gerçekten muaazm bir başarı örneğidir. Biz bunları başarmakla 2001'in Türkiyesini alıp bölgemizin en güçlü, en dinamik ve ilham kaynağı olan bir ülke haline getirmekle aslında birşeyi ortaya koyduk, bu millet, bu hükümet aklına birşey koyduğunda yapar, yeter ki inansın. Türk milleti 2020 olimpiyatlarını İstanbul'da yapabileceğine inandı. Biz inandığımız yaparız. "
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı