Ege Haberleri

  Egeli üretici kadınlar ekonomi öğreniyor

  İZMİR (DHA)
  13.09.2012 - 13:43 | Son Güncelleme:

  Ege Bölgesi'nin değişik il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 20 ayrı Üretici Kadın Kooperatifi'nin temsilcileri Balçova Belediyesi Semt evleri Kooperatifi'nin ev sahipliğinde buluştu.

  Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren 20 ayrı üretici kadın kooperatifinin temsilcileri için eğitim düzenledi. Balçova Belediyesi Semt evleri Kooperatifi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Finansal Okur-Yazarlık Eğitici Eğitimi ile kadınlar mali konularda eğitim alıyor. Misafir Kooperatif Temsilcilerine Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından Finansal Okur-Yazarlık Eğitici Eğitimi veriliyor. Eğitim sonunda temsilciler kendi yörelerindeki kadın kooperatif üyelerini eğiterek mali konularda bilgilenmelerini sağlayacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde ki eğitimlerde kadınlara finansal konularda gerekli bilgi alt yapısını vermenin yanı sıra, kurumlarla olan mali ilişkiler, bütçe hazırlama, ekonomik zorluklardan ve krizlerden etkilenmemek için gerekli bilgiler verilecek. Eğiticiler bölgelerine giderek kooperatiflerine üye diğer kadınları ve kooperatifleri bilgilendirecek.

  Eğitim programına katılan ve aralarında ekolojik gıda üretimi, el sanatları, kreş, küçük gıda imalathaneleri kooperatiflerinin temsilcilerinin de bulunduğu grubu ziyaret eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Semt Evleri’nin kuruluş amacı ve işleyişi ile ilgili bilgiler verdi. Kadının toplumda söz sahibi olmasının en önemli koşulunun ekonomik özgürlük olduğunu ifade eden Başkan Çalkaya “Biz Semt evi modelini oluşturduğumuz zaman kimse sürdürülebilir olduğuna inanmadı. Ama yedi yıldır Balçovalı Kadınlar kendi el emekleri ile para kazanıyorlar, eğitim seminerleri alıyorlar. Şimdi bu kadınlarımız Türkiye'nin en büyük kadın kooperatiflerinden birisi olan Balçova Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi'ni kurdular. Alın teriniz ile paranızı kazandığınız için sizleri ve temsil ettiğiniz tüm kadınları kutluyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı