Ege Haberleri

EGE

  Egeli turizmcinin seçim-bayram çözümü

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GENEL seçim, ağustosun Ramazan’a denk gelmesi yüzünden sektörde arayışlar başladı ve formüller geliştirildi.

  Egeli turizmciler, bu yaz sezonundaki raslantıları değerlendirerek, “Temmuz ayı yerli, ağustos ayı yabancı turistin” görüşünde birleşti, çalışmaları bu çözüme göre yönlendirdi. Bu arada özellikle temmuz ayında çifte rezervasyona dikkat edilmesi istendi.

  Düşme var ama

  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, ağustos ayında yurtdışı turlarıyla geleceklerde düşme olmadığını belirterek, “İç turizm açısından daralma var ancak yurtdışı talep bu açığı kapatacaktır. Temmuz ayı ise her zaman sezonun patladığı bir aydır. Bu koşullarla birlikte önümüzdeki temmuz ayı içinde çifte rezervasyona dikkat edilmesi lazım” dedi. Türkiye’nin her yıl olduğu gibi ağustostaki doluluğu bu yıl da yaşayacağına inandığını vurgulayan İşler, Ege Bölgesi’nde en az yüzde 25-35 büyüme beklendiğini dile getirdi.

  Destination İzmir Sözcüsü Bülent Tercan ise temmuz ayı rezervasyonlarının geçen yıla göre yüzde 10 arttığını belirterek, “Fiyatlar da geçen yılın yaklaşık yüzde 5 üstünde seyreder diye tahmin ediyoruz. Seçime kadar insanların tatile çıkacağını sanmıyoruz. Seçimden sonra doluluklar birdenbire artacaktır” diye konuştu. Temmuz ayında ağırlığın yerli turistte olacağını, ancak Ramazan’a denk gelen ağustos ayı için yurtdışı piyasalara yöneldiklerini anlatan Tercan, şunları söyledi:
  “Ramazan ayının verdiği kaybı yabancı turiste yönelerek telafi edeceğiz. Özellikle geçtiğimiz hafta 70 yabancı gazetecinin İzmir’de ağırlanmasını sağlayan Living İzmir etkinliğinin büyük katkısı olacak.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı