Ege Haberleri

EGE

  Egeli sanayicide temkinli sevinç

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  11 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 20:41

  Sanayi üretiminde 2008 Ağus-tos’ta başlayan ve 14 ay aralıksız devam eden küçülmenin ekim ayında yeniden artışa geçmesini değerlendiren Egeli sanayiciler, sonuca sevindiklerini belirterek, sistemin tamamen hareketlendiğini söylemek için ise erken olduğu uyarısında bulundu.

  Geçen yıla göre yüzde 6.5, aylık bazda ise yüzde 13.7 oranında sürpriz bir artış gerçekleştiren sanayi üretimi konusunda Egeli sanayiciler değerlendirme yaptı.
  Üretim devam edecek
  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sanayi üretimindeki artışın son derece sevindirici olduğunu belirtti. Yorgancılar, “Piyasadaki stokların erimesi ve aylardan beri durgun olan talebin biraz da olsa canlanmasıyla üretim çarkları yeniden dönmeye başladı” dedi. Geçen yılın aynı döneminin krizin en etkili olduğu dönem olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, “Bu kötü dönemle bu yılı karşılaştırdığımızda rakam büyük gelebilir. Ancak 2007 yılına bakılırsa maalesef geride olduğumuz görülecektir. Yine de toparlanmayla beraber üretimin devam edeceğini, istihdamın artacağını görmek güzel” diye konuştu.
  Sadece moral istemiyoruz
  Yorgancılar, Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için öncelikle üretime ağırlık vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Ancak istediğimiz sadece moral değil. Sistemin çalıştığını ve piyasa hareketliliğini, şehirlerarası yollarda yük taşıyan araçların arttığını görmek istiyoruz.”

  AKKAN: YATIRIMI ASLA KESMEYiN

  Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan ise, krizde moralleri yüksek tutmanın önemini vurgulayarak “Ben baştan beri söylüyorum. Kriz dediğimiz geçicidir. Sabredeceksin, yatırımı kesmeyeceksin, işine devam edeceksin. Biz kesmedik, bilakis hızlandırdık. Kriz ortamında 200 milyon Euro harcayarak enerji yatırımlarımızı sürdürdük, tesisi yedi kat büyüttük. Çünkü fabrikalara elektrik lazım” diye konuştu.

  KAMiL PORSUK:iLK PANiK GEÇTi

  Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk da, artışı olumlu bulduğunu anlatarak Türkiye’deki reel sektörün sağlam duruşuyla krizde ayakta kaldığını vurguladı. Son dönemde bankaların sanayicilere yönelik olumlu tavırlarının da üretim artışında etkili olduğuna işaret eden Porsuk, “Bu artış büyük ihtimalle sürecektir. Yatırımcılarda ilk panik geçti. Herkes önlemlerini alıp işine baktı, ihracata yöneldi” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı