Ege Haberleri

EGE

  Egeli pamukçunun feryadı

  Necati MALDAR / SÖKE, (DHA)
  12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 21:35

  AYDIN, Söke ve Nazilli ticaret borsaları, pamuk piyasasındaki sorunları ve çözüm önerilerini içeren çalışmayı, ilgili bakanlıklara iletmeleri için Aydın milletvekillerine gönderdi.

  Borsalar adına açıklamada bulunan Söke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık, iç piyasada pamuk fiyatlarının dış piyasanın yüzde 25 altında oluştuğunu, bu durumun yaklaşık 4 aydır sürdüğünü dile getirdi, şunları söyledi:

  “Bugün için yurtdışında kilosu 4,60 lira olan muadil pamuklar İzmir Ticaret Borsası’nda 3,80 liradır. İthal pamuğa yüksek fiyat vermekten çekinmeyen iplikçi, yerli pamuğu ucuza almak istemektedir. İplikçiler, pahalıya mal ettikleri ithal pamuğun acısını adeta yerli üretici ve çırçırcıdan çıkarmaktadır. Üreticiler pamuklarını maliyetlerinin yüzde 20 altına satmaktadır.”

  İthalat sınırlansın

  Balçık, TÜİK rakamlarına göre 2011’de 980 bin ton lif pamuk üretimi beklenen Türkiye’de, iplikçi ihtiyacının 1.3 milyon ton olduğunu söyledi, “Oysa aradaki 320 bin tonluk farkın çok üzerinde ithalat yaptıkları bilinmektedir. Pamuk ithalatının bir süre sınırlandırılması zaruri hale gelmiştir. Aksi takdirde pamuk üretimimiz düşecektir” diye konuştu. ABD kaynaklı pamuk ithalatı için tahsis edilen 2 yıl vadeli GSM-102 kredisinin kendileri için tehdit oluşturmaya devam ettiğini dile getiren Balçık, “2012’de bu kaynak 325 milyon dolar olarak açıklandı. Bu da Ege’de yapılan üretime yakın miktara denk gelmektedir. Haksız rekabete sebep olan ve cari açığı kamçılayan bu tip fonlar acil olarak durdurulmalıdır” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı