Ege'den 27 milyon dolarlık kuru incir ihraç edildi

ANKA
08.10.2011 - 12:12 | Son Güncelleme:

Ege İhracatçı Birlikleri, kuru incirde ilk yükleme haftasında 6 bin 930 ton kuru incir ihraç edildiğini ve 26,4 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya şampiyonu olduğu kuru incirde ilk yükleme haftasında 6 bin 930 ton kuru incir ihraç edildiğini ve 26,4 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını böylece rekoltenin yaklaşık yüzde 13’ünün ilk gemiyle ihraç edilmiş olduğunu bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve yaklaşık 150 yıldır Ege Bölgesi’nden tüm dünyaya gönderilen kuru incirde ilk yükleme tarihi olan 30 Eylül 2011 tarihinden itibaren 6 Ekim 2011 tarihine kadar geçen 1 haftalık dönemde toplam 6 bin 930 ton kuru incir ve mamulleri ihraç edildi. Açıklamada, bu dönemde 6 bin 803 ton bütün kuru incir, 57 ton ezme incir, 65 ton kesilmiş incir ve 5 ton hurda-kavrulmuş incir ihraç edildiği, 6 bin 930 ton kuru incir ihracatı karşılığında 26 milyon 355 bin dolarlık döviz girdisi elde edildiği belirtildi.

Hedeflerinin 2011-2012 sezonunda 50 bin tonluk kuru incir ihraç etmek olduğunu vurgulayan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, kuru incir tüketiminin yoğun olduğu Almanya, Fransa ve İtalya’da kuru incir talebini daha da arttırmak amacıyla tanıtım çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

Kuru incir ile ilgili üretici ve tüccarlara yönelik yapılan eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Öz, şunları ifade etti:

“Aflatoksin oluşumuna ve yayılımına neden olan şartların ortadan kaldırılması, bahçe bakımından hasata, depolamadan nakliyeye ve ürün işlemeye kadar tüm aşamalarda iyi uygulamaların uygulanmaya devam edilmesi büyük önem arz ediyor. Üretici, ticaret erbabı ve işletme-firma çalışanları dahil olmak üzere 50 binden fazla ailenin geçim kaynağını oluşturan incirin ihraç edilebilirliğinin devamı herkesin ortak sorumluluğundadır, bu nedenler herkes kendi üzerine düşeni layıkıyla yapmalıdır, sektörün tüm taraflarına kazançlı bir sezon diliyorum.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı