Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ege'de yeni füze krizi

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye ile Yunanistan arasında Apo krizi yatışmadan, bu kez de Ege'de bu kez de kısa menzilli füze gerginliği patlak verdi. Ankara, Yunanistan'ın Rusya'dan aldığı 12 km menzilli OSA tipi füzeleri Türk kıyılarına yakın olan Yunan adalarına konuşlandırıldığı konusunda ABD'yi uyardı.

  Ankara'nın Ege'de askeri dengenin bozulduğu uyarısı üzerine, Amerikan yönetimi devreye girdi ve hem Atina'da hem de Washinton'da iki ayrı girişim yaparak Yunan hükümetinden Ege'de gerginliği tırmandırmamasını istedi.

  Atina'da ABD'nin Büyükelçilik Müsteşarı Terry Snell Yunan Dışişleri Bakanlığı’na nota verirken Washington'da da Yunan Büyükelçisi Aleksandre Philon Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. ABD, iki ayrı girişimde de, Ege'de askeri dengenin bozulmasına karşı olduğunu bildirdi ve Ege adalarına OSA füzelerinin konuşlandırılması sorununu gündeme getirdi. Atina ise sessizliğini korudu.

  ABD BASKISI ARTIYOR

  Hükümet bir açıklama yapmaktan kaçınırken,askeri çevreler, Yunanistan'ın savunmasına kimsenin karışamayacağını iddia ettiler. To Vima gazetesinin haberine göre, Yunan askeri çevreleri, Öcalan olayından sonra Türkiye'yi Ege'de suni gerginlik yaratmakla suçladılar. Aynı çevreler Yunanistan'ın daha önce de 12 adet OSA füzesi aldığını ancak Ankara'nın tepki göstermediğini savundular.

  Yunan askeri çevreleri,Türkiye'nin bu kez gösterdiği tepkinin ardında ‘hem S-300 füzelerinin Mart sonunda Girit’e getirilmesini önleme çabasının hem de Yunan hükümetinin 15 km menzilli Rus yapımı TOR füzelerini alma kararından duyduğu rahatsızlığın yattığını' iddia ettiler.

  Türkiye ve ABD'nin tepkisiyle Rumların Kıbrıs'a konuşlandırmaktan vazgeçtiği S-300 füzelerinin büyük bir ihtimalle 30 Mart'ta Girit'e getirilmesi bekleniyor. Türkiye, S-300'lerin Girit'e de konuşlandırılmasına karşı çıkarken ABD Girit'i onaylıyor.

  Bu arada, Rum Mahi gazetesi de Kıbrıs Rum kesiminin Ukrayna’dan T-84UD modeli tank alacağını duyurdu.

  OSA-AKM kısa menzilli hava savunma sistemi

  İjevsk fabrikalarında üretilen Rus yapımı OSA-AKM arazi tipi kısa menzilli uçaksavar füze sistemi, alan olarak 1.5 ila 10 km çapında bir bölgeyi denetler. Yükseklik olarak da 10 metreden uçan bir helikopterle 5 bin metreden uçan bir uçağı da vurabilir. Fırlattığı, hedefe optik kitlenen füze 3 metre boyundadır. Bir rampa 6 füze taşır ve bütün sistem 18 tonluk tek bir araçtan oluşur. Ayrıca deniz botlarına da monte edilen modeli mevcuttur.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı