Dünya Haberleri

  Ege'de yazın tatbikat yok

  Hürriyet Haber
  08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karadayı ve Covanis'in başbaşa görüşmesinde aldıkları kararlar şekillendi. Yunan basını, iki genelkurmay başkanının, geçen yıl iki ay uygulanan moratoryumu 4 aya çıkartmayı, askeri tatbikatları azaltılmayı ve farklı tarihlerde yapmayı ve gelecek ay Brüksel'de yeniden buluşmayı kararlaştırdıklarını bildirirken Türk tarafı sessiz kalmayı tercih etti.

  Batı Avrupa Birliği'ne üye 18 ülkenin genelkurmay başkanlarını biraraya getiren zirvede önceki gün 1 saat 15 dakika görüşen Türk ve Yunan Genelkurmay başkanlarının aldığı kararlar üzerindeki sis perdesi dün aralandı. Yunan tarafından sızan bilgilere göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Athanasios Covanis, Ege krizini dondurma kararı aldılar. Yunanlı kaynaklara göre iki genelkurmay başkanının aldığı kararlar şöyle:

  1.Geçen yıl temmuz ve ağustos aylarında uygulanan iki aylık moratoryum (askeri tatbikatların dondurulması) 4 aya çıkartılacak. Böylece, son dakikada bir görüş ayrılığı çıkmazsa, Ege'deki karşılıklı tatbikatların yaz aylarında turizme zarar vermesi de önlenmiş olacak.

  Karar, Ege'de çatışma olasılığını azaltmak için NATO ve ABD'nin girişimlerinin sonuç verdiğini gösteriyor. Yunan Dışişleri Bakanı Pangalos da dün düzenlediği basın toplantısında moratoryum kararını doğruladı. Böylece 4 ay için Ege krizi dondurulmuş oldu.

  2.Ayrıca, Yunan basınının iddiasına göre, iki komutan Ege'de yapılan askeri tatbikatların sayısının azaltılması konusunda da mutabık kaldılar. Bu konuda iki taraftan da resmi bir açıklama yapılmadı. Yunan yetkililer bu haberi yalanlarken, Türk tarafı Yunanistan’ın uyması halinde böyle bir ihtimali kabul edebileceklerini bildirdiler.

  3.Türk ve Yunan silahlı kuvvetleri Ege'de ayrı ayrı tarihlerde tatbikat yapacaklar. Yunan basınının bu iddiası da Atina’yı karıştırdı. Türk tarafı böyle bir karara da sıcak baktığını bildirdi.

  4.Türk ve Yunan Genelkurmay Başkanları gelecek ay Brükselúde yapılacak NATO toplantısında yeniden buluşmaya karar verdiler.

  BARIŞ MESAJI

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı toplantının ardından Atina'dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyerek Yunanistan'a bir kez daha barış çağrısı yaptı. Karadayı, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların kapsamlı müzakereler ve iyiniyetli bir diyalogla çözümlenmesi gerektiğini bildirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı