Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ege'de it dalaşı jesti

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2000 - 00:01

  Jetlerimiz yıllardan beri ilk kez Yunan tacizine cevap vermedi

  Depremden sonra yumuşayan Türk-Yunan ilişkilerinin askeri alanda da kendini göstermesine çalışılırken Yunan uçakları Ege'de bu dostluğu bozacak girişimlerde bulundu. Ancak uçaklarımız yumuşama havasını bozmamak için Yunan uçaklarının tacizine yanıt vermedi.

  YUNAN Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının son günlerde Ege'de uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk savaş uçaklarına yönelik arttırdığı tacizlere Türkiye ilk kez karşılık vermedi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Türk ve Yunan savaş uçaklarının Ege'de it dalaşına girmelerini önleyen bu tutumunun iki ülke arasında ortaya çıkan yumuşama havasını bozmamak için sergilendiği öğrenildi. Özellikle Ocak ayının son günleri ile Şubat ayının ilk haftasında Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar uluslararası sahada silahsız olarak eğitim uçuşları yaparken, Limni Adası civarında silah yüklü Yunan uçaklarının tacizine uğradı.

  İT DALAŞINDAN DA ÖTE

  Yunan uçaklarının ‘‘Sıkıştırma’’ ve ‘‘Silahlı saldırı hazırlığı’’ yöntemleriyle, Türk uçaklarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye soktuğu belirtilerek, bu durumun ‘‘İt dalaşı’’ yönteminden daha ciddi taciz durumu yarattığı vurgulandı.

  Sayısı ona ulaşan ve çoğunlukla Limni Adası civarında gerçekleşen bu tacizlere Türk savaş uçakları, iki ülke arasında yaşanan yumuşama ortamına zarar vermemek amacıyla cevap vermedi. Yunan savaş uçaklarının bu tutumu ise Ankara'da, ‘‘Yunan Silahlı Kuvvetleri, Türk-Yunan yakınlaşmasından rahatsızlık duyuyor’’ şeklinde değerlendirildi.

  Komşuyla karşılıklı diplomatik jest

  DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem'in 2 günlük resmi Atina ziyareti sırasında, 2 ülke arasında uzun yıllardan beri sorun olan diplomatik temsilciliklerin genişletilmesi konusunda da görüş birliğine varıldı. Konuyla ilgili hazırlıkları başlatmaları için 2 ülke yetkililerinin katılımıyla alt çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı. Çalışma grubu faaliyetlerini tamamladıktan sonra, Ankara-Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan ve 1930'lu yıllarda Yunanistan'a tahsis edilen arsada yeni büyükelçilik binasının inşa edilmesine izin verilmesi için öneride bulunacak. Yunanistan da, Atina Büyükelçiliği'ni genişletmek için Türkiye'ye yeni bir yer gösterecek veya daha geniş bir bina satın alınmasına imkán tanıyacak.

  Diplomatik temsilciliklerin genişletilmesi veya yenilerinin inşa edilmesi, 1988 yılında dönemin Dışişleri Bakanları Mesut Yılmaz ve Karolos Papulyas tarafından imzalanan anlaşmanın bir bölümünü oluşturuyordu. Ancak Yunanistan, Türkiye'ye ek bina satın alarak büyükelçilik binasını genişletme izni vermeyince, Türkiye de Atatürk Bulvarı üzerinde Kuğulu Kavşağı başındaki arsaya büyükelçilik inşa edilmesine müsaade etmemişti. Sorun, hem Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret, hem de Cem'in Atina ziyaretinde gündeme geldi ve çözüme kavuşturulması fikri benimsendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı