Ege Haberleri

  Ege'de hafta sonu politika

  Hürriyet Haber
  12.10.2008 - 00:04 | Son Güncelleme:

  CHP Gaziemir ilçe Başkanı Demirsoy, projeleri hayata geçirmek için gün saydıklarını belirterek, "Bizim belediyemiz herkesi kucaklayacak" dedi.

  CHP Gaziemir ilçe Başkanı Yüksel Demirsoy, vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak projeleri hayata geçirmek için gün saydıklarını belirterek, "Bizim belediyemiz herkesi kucaklayacak" dedi.

  Çalışmalara hız verdi

  Demirsoy, yerel seçim çalışmasına hızlı başladıklarını, geniş katılımlı anket çalışmasıyla projeler geliştirdiklerini bildirdi. Mevcut belediye başkanının belediyeye ait arsaları satarak iktidar paralelinde bir politika izlediğini, ilçeye bugüne kadar prestij sağlayacak bir proje uygulanmadığını öne süren Demirsoy, şunları söyledi:

  Çok ciddi projelerimiz var

  "Gaziemir halkı çağdaş, aydın, yurtsever, sosyal demokrat bir anlayışla yönetilmeye layıktır. Bizler de bu eksikliği giderecek bir anlayışla 2009 seçimlerine hazırlanıyoruz. Çok ciddi projelerimiz var. İlçemizin eksikliklerini ve halkın taleplerini biliyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. 7'den 70'e vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak projeleri hayata geçirmek için gün sayıyoruz. Tüm vatandaşları hiç bir siyasi parti gözetmeksizin kucaklayacağız."

  İl Genel Meclis Başkanı Yılmaz Büyükşehir’e aday

  İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı. Yılmaz, Ekim ayı olağan toplantısında tartışmalar sürerken, CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Berksü’nün, Yılmaz’ın bazı platformlarda Büyükşehir’e adaymış gibi konuştuğunu ve kendini tanıtmaya gayreti içinde olduğunu öne sürmesi karşısında aday adayı olduğunu belirtti.

  Hizmet edeceğim

  Yılmaz; "İzmir’de 4 yıl milletvekilliği ve İl Genel Meclis Başkan vekilliği yapmış ve şu anda meclis başkanı olan biri olarak kendimi tanıtma gereği hissetmiyorum. Böyle bir çaba içerisinde de değilim. İzmir’e hizmet etmek isteyen her İzmirli gibi benim de aday olma hakkım var. Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım" dedi.

  AKP’de kongre günleri başlıyor

  Yerel seçimler için start veren AKP’de kongre takvimi de bugün başlıyor. Balçova’da başlayacak kongreler 22 Ekim’de Gaziemir’de, 25 ekimde Çiğli’de, 26 Ekim’de Güzelbahçe’de, 1 Kasım’da Bornova’da, 5 Kasım’da Buca’da, 8 Kasım’da Karşıyaka’da, 9 Kasım’da Konak’ta gerçekleşecek. AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yönetimlerin gelecekleri ile ilgili karar vereceklerini belirterek, "Amaç, AKP’yi yeni dinamik unsurlarla da güçlendirerek yerel iktidara koşmak. Kongrelerden sonra kapı kapı dolaşıp başarı için uğraş vereceğiz" dedi.

  İzmir’i ayağa kaldıracağız

  Demokrat Partili İlçe Başkanları İzmir için iddialı konuştu. Partiyi İzmir’de önümüzdeki seçimlerde ayağa kaldıracaklarını belirten Konak İlçe Başkanı Ziya Karagülle, Karabağlar İlçe Başkanı Koray Ükünç ve Balçova İlçe Başkanı Ömer Ahmet İlhan, "Demokrat Parti merkez sağın tek temsilcisidir ve büyük bir misyondur. Ülke genelindeki derin boşluğu da olduracak tek partidir" şeklinde konuştular. Kayyum Heyetinin, kongre tarihini halen belirlememesini eleştiren başkanlar, "Kayyum heyetinin görevi siyaset yapmak değildir. Göreve gelmeleri, partimizi kongreye götürmek içindir. Kayyum heyetinin üç üyesinin kongre tarihini bir an evvel belirlemesi gerekir" dediler.

  Balaban Manisa’da CHP’den aday adayı

  Bir önceki yerel seçimlerde SHP’den belediye başkan adayı olan Semih Balaban, CHP’den aday adaylığını açıkladı. Manisa’da CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal’ın yanı sıra ÖDP ve SHP’den bazı partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Balaban, gelen talepler üzerine aday adayı olmaya karar verdiğini belirtti. Toplantıda Balaban ve CHP Manisa il örgütünden, İl Başkanı Cahit Kaplan ve Merkez İlçe Başkanı Kopal el ele tutuşarak, birlik mesajları verdiler. İl Başkanı Kaplan, CHP’nin AKP’ye karşı en güçlü alternatif olduğunu belirterek, "her aday adayı CHP için bir değerdir. Gördüğümüz ilgi CHP’nin adım adım geldiğinin bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

  Kadınlardan siyasete davet

  AKP Kadın Kolları, Siyaset Akademisi Projesi’ne kadınların katılımını arttırmak için kolları sıvadı. Kadınların yerel yönetimlerde yer alması gerektiğini belirten AKP Kadın Kolları İl Başkanı Nesrin Ulema, "partimiz Ar-ge, Yerel Yönetimler ve Kadın Kollarımız ile birlikte yürüttüğümüz Siyaset Akademisi Projemizin 3’üncü etabını 20 Ekim’de başlatıyoruz. Yalnızca partimiz mensuplarını değil, yerel yönetimlerde yer almak isteyen tüm kadınları davet ediyoruz" dedi. Projenin ilk iki etabına kadınlarını katılımının yüzde 30 civarında olduğunu belirten Ulema, "kadınlar projede başarılı olarak, kurslardan sonra yapılan sınavlarda ilk üçte yer aldılar. Siyasette kadın bakış açısına ve kadın duyarlılığına ihtiyaç var." diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı