Ege Haberleri

EGE

  EGE'DE GREV VAR

  Hürriyet Haber
  05.06.2013 - 15:13 | Son Güncelleme: 05.06.2013 - 15:19

  UŞAK

  Davul, zurna ve halaylı grev

  UŞAK'ta iş bırakma eylemi yapan KESK, Eğitim Sen ve Eğitim İş üyesi yaklaşık 400 kişi, Uşak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne “Bu Okulda Grev Vardır” afişi asıp miting yaptı. Grup davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

  Uşak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi önünde bugün sabah saatlerinde toplanan sendika üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüyüşe geçti. Yapılacak olan miting nedeniyle İsmetpaşa Caddesi'nin bir bölümü kısa süreliğine trafiğe kapatıldı. “Her Yer Taksim Her yer Direniş” sloganı atarak Atatürk Anıtı önüne gelen sendika üyelerine CHP Uşak İl Başkanı Bülent Horasan ve Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen de destek verdi. Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, “Kamu emekçileri bugün Türkiye'nin dört bir yanında kendisi için değil, insanca bir yaşamı hak eden herkes için grevde. Türkiye'de son bir haftadır yaşananlar, çok uzun süredir gecenin karanlığının hakim olduğu bir ülkede eşitliğe, özgürlüğe ve demokrasiye hasret bırakılan tüm kesimlerin umutlarını yeniden filizlendiriyor. Silmeye, unutturmaya çalışanlara inat, topraklarımızda süren toplumsal mücadeleler tarihine yeni sayfaların eklenişine tanıklık ediyoruz” dedi.

  Sendika üyeleri açıklamanın ardından davul zurna eşliğinde halay çektikten sonra dağıldı.

  EGEDE GREV VAR

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)


  BALIKESİR

  KESK'in grevine Balıkesir'de sendikalardan destek

  KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) bir günlük uyarı grevine Balıkesir’deki sendikalar da destek verdi. KESK’in eyleminde bir vatandaşın sendikacılara sözle sataşması gerginlik yarattı.

  Çavuş Sokak’taki KESK binası önünde toplanan yaklaşık 400 kamu çalışanı “Hükümet memurluğuna hayır” yazılı pankartla Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Üniversite öğrencilerinin de destek verdiği eyleme katılanlar, Tayyip sonun mübarek olsun”, “Genel grev genel direniş”, “Tencerem var, tavam var, çapulcuyum havam var”, “Korkak medya istemiyoruz” diye sloganlar attı. Bir sendikacının yeleğine yapıştırdığı “Sabret Fas, 4 gün nedir ki” pankartı dikkat çekti.

  Yürüyüşün başında bir vatandaş sendikacılara “Hepiniz vatan hainisiniz" deyince ortam gerginleşti. Sendikacıların büyük tepki gösterdiği vatandaşı sivil polisler uzaklaştırdı.

  EGEDE GREV VAR

  Hilmi DUYAR - Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)

  MANİSA

  Manisa'da kamu çalışanları grevde

  DEVLET Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına tepki gösteren KESK Manisa Şubeler Platformu'na bağlı sendikaların üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile hastanelerde greve gitti. 500 kişilik grup yürüyüş yaparak hükümeti protesto etti.

  KESK Manisa Şubeler Platformu'na bağlı sendikaların üyeleri, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Öğretmenevi'nin önünde biraraya geldi. Yaklaşık 500 kamu emekçisi Öğretmenevi önünden Manolya Meydanı'na kadar “Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganları atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında Taksim Gezi Parkı için düzenlenen gösterilerde yaşanan olayları protesto etmek amacıyla da “Hepimiz Çapulçu, Hepimiz Eşkiyayız”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganları atıldı. Yürüyüşü balkonlarından takip eden Manisalılar da alkışlayarak kamu emekçilerine destek verdi.

  Konuşmanın ardından “Hükümet İstifa“ sloganları atan kamu emekçileri olaysız bir şekilde meydandan ayrıldı.

  EGEDE GREV VAR

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

   

  İZMİR

  Sağlık çalışanları eyleme katıldı

  KESK'in iki günlük genel grev çağrısına sağlık çalışanlarının büyük ölçüde uyduğu görüldü. Acil olmayan hastalar da hastanelere gelmeyince boş koridor ve bekleme salonları dikkat çekti.

  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES İşyeri temsilciliği öncülüğünde başlatılan greve katılım tam oldu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabah 06.00'dan itibaren eylem başladı. SES temsilcileri ilk kayıt gişesi önünde hastaları bilgilendirerek acil olmayan hastaların bakılmayacağını açıkladı. Daha önceden grevden bilgisi olan hastalar da hastaneye gelmeyince fazla sorun yaşanmadı.

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu sözcüsü Abdullah Tunalı, Gündoğdu Meydanı'nda yaptığı konuşmada, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması gereken tek şey, günlerdir polis şiddetiyle engeleyemediği bu halk iradesi önünde boyun eğmek ve bunun gereklerini yerine getirmektir. İstanbul'u gaza boğan, halka saldırı emri veren İçişleri Bakanı, İstahbul Valisi ve Emniyet Müdürü'nü görevden almalıdır. Tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır. Taksim Gezi Parkı'na Topçu Kışlası, AVM yapılması planı iptal edilmelidir. Başta Taksim olmak üzere, şehirlerin meydanlarına konulan toplantı ve gösteri yasakları kaldırımalı, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır” dedi.

  EGEDE GREV VAR

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı