Gündem Haberleri

  Ege'de büyük deprem beklentisi yersiz

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Prof. Dr. Kasapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ege Bölgesi'nin Türkiye'nin sismik açıdan en aktif bölgesi olduğuna dikkati çekerek, bu bölgede yer alan küçük diri fayların, sürekli fakat küçük depremler
  üreterek sürekli enerji boşalmasına neden olduğunu, bunun da bölgenin sismik açıdan rahatlaması anlamına geldiğini vurguladı.


  Bu bölgede yer alan diri fayların üretebileceği maksimum deprem büyüklüğünün 7 olduğunu savunan Prof. Dr. Kasapoğlu, şunları kaydetti:“Zaten bölgedeki deprem büyüklüklerinin ağırlıklı ortalaması da 5 ile 5.5 civarındadır. Bölgede meydana gelen 5, 5.5 ve 5.8 büyüklüğündeki son depremler ve bunları izleyen yüzlerce küçük artçı deprem, bölgede önemli ölçüde bir enerji boşalmasına neden olmuştur. Bu nedenle, bölgede daha büyük bir deprem beklentisi yersizdir. Bu tür söylemler, bölge insanları arasında panik yaratmaktan öte bir anlam taşımaz. Önemli olan, son depremlerde hasar gören yapılara girilmemesi ve bölgede gelecekte oluşabilecek olası depremler için gerekli önlemlerin bir an önce alınmasıdır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı