Egebank Genel Müdürü Interbank kurbanı oldu

Hürriyet Haber
12.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu'nun Bursa Milletvekili Cavit Çağlar'ın Interbank'ına el koyması, Egebank Genel Müdürü Esat Erkuş'u görevinden etti.

Şevket Demirel'in oğlu Murat Demirel tarafından satın alınan Egebank'a geçen yılbaşında Genel Müdür olarak getirilen Esat Erkuş, geçen hafta sonu itibariyle bu görevinden ayrıldı. Erkuş'un yerine kurumsal faaliyetlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Aygün vekaleten getirildi. Merkez Bankası Fonu'nun Interbank'e el koymasının ardından Erkuş'un Egebank'tan ayrılması, finans sektöründeki söylentilerin artmasına yolaçtı.

Çağlar'ın bankasındaki yönetim değişikliğinin üzerinden 2-3 aylık süre geçmeden Merkez Bankası, Interbank'a el koydu. Ve Interbank dünden itibaren Fon denetiminde, Kadir Günay'ın genel müdürlüğündeki yeni yönetimi ile faaliyetini sürdürüyor. Interbank'taki bu gelişmeler yaşanırken, Erkuş'un Egebank'tan ayrılması, bankacılık sektöründe, yeni söylentilerin çıkmasına yolaçtı.

Egebank'tan önce 1.5 yıl Çağlar'ın Interbank'ında Genel Müdürlük yapan Erkuş, Hürriyet'e Egebank'taki görevini kendi isteği ile bıraktığını söyledi. Erkuş, Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı:

KENDİM AYRILDIM

‘‘Merkez Bankası Sigorta Fonu'nun Interbank'a el koymasının ardından patronum Murat Demirel ile görüşerek ayrılmak istediğimi ilettim. Bir buçuk yıl süreyle Interbank yöneticilği yaptığım için, bu banka ile igili olarak yapılacak soruşturmalarda benim de ifademe başvurulacaktır. Keza yasal prosedür gereği, Interbank ile ilgili incelemelerde eski-yeni yöneticilerin bilgisine başvurulması gerekiyor. Mevcut görevimi sürdürürken, Interbank'la ilgili de olsa benim soruşturmaya çağrılmam, Egebank'a zarar verecekti. Bu düşüncelerimi Murat Bey'e aktarınca, bana hak verdi. Zaman geçirmeden geçen cuma akşamı Banka Yönetim Kurulunu topladık ve görevimden ayrıldım.’’

Interbank ile ilgili incelemenin 2-3 ay içinde netleşmesinden sonra kendi durumunun da belirginleşeceğini belirten Erkuş, tekrar Egebank'a dönüp dönmeyeceği yolundaki sorumuzu da şöyle cevapladı: ‘‘Ben basketçi ve bankacıyım. Bu iki şeyi çok iyi bildiğime inanıyorum. Dolayısıyla yine Interbank incelemesinden sonra yine aynı sektörde iş yaparım. Aynı grupta başka görevleri üstlenebilirim.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı