Ege Haberleri

  Zübeyde hayata nasıl tutunacak

  Tufan HAMARAT / İZMİR, (DHA)
  24.08.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  ÇİĞLİ Sasalı Mahallesi’nde, iki odalı barakayı andıran evde yaşayan Ferdi Karaman (34) ile Sümbül Karaman'ın (28) dört çocuğundan biri olan 4 yaşındaki Zübeyde’ye bir yıl önce hepatit teşhisi konuldu.

  Çiğli'deki Özel Kent Hastanesi'nde tedavi gören ve hastalığı nedeniyle karaciğeri görevini yapamaz hale gelen Zübeyde'ye karaciğer nakli kararı verildi. Dokusunun uygun olduğu belirlenince, yaklaşık 10 ay önce baba Karaman'ın karaciğerinden alınan bir parça kızına nakledildi. Kısa sürede sağlığına kavuşan Zübeyde, taburcu edildi.

  Yardım gerekiyor

  Kızının tedavi sürecinde sigortalı işi olduğunu, ancak ameliyattan sonra iyileşme sürecinde çalışamadığını, hurda toplayıp ailesinin geçimini sağlamayan çabaladığını aktaran Ferdi Karaman, yardım istedi, şöyle dedi:

  "Çocuğum sarılık oldu, karaciğer nakli gerektiği söylendi. Ben de canlı donör oldum ve doku uyunca ameliyat olduk. Daha sonra zor günler yaşadık. Hastaneden çıktığımda iş bulamadım, ameliyatlı olduğum için de çalışamadım. Çocuğumun yüzde 75 engelli raporu var. Kaymakamlığa bu raporla gittim, engelli maaşı bağlanırsa çocuğumun yeşil kartlı olacağı söylendi. Çocuğum yeşil kartlı olduğunda da ameliyat olduğu özel hastanede doğrudan bakılamıyor, sevk gerekiyor."

  Zübeyde hayata nasıl tutunacak

  İyi beslenemiyor

  Maddi yetersizlik nedeniyle kızının sağlıklı beslenemediğini ve tekrar hasta olmasından korktuğunu anlatan Karaman, şöyle devam etti:

  "Kızımın nakilden sonraki tedavisi yarım kalacak. Çocuğumun bağışıklık sistemi zayıfladı, ameliyattan sonra daha iyi bakılması gerekiyordu. Ancak imkansızlıklar nedeniyle iyi bakamıyoruz. Evimizin hali ortada. Enfeksiyon kapmasından korkuyorum. Ama burada oturmaya mecburum. Çocuğumun bir an önce sağlığına kavuşması için iyi beslenmesi gerekiyor, ancak alım gücümüz yok, dolabımız boş."

  Ferdi Karaman, eşi Sümbül Karaman, çocukları Esen (9), Seren (7), Zübeyde (4) ve Seven (1.5) ile yaşam savaşı verdiği evlerinde yardım bekliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı