Ege Haberleri

  Zirvede Başbakan’a çağrı

  Burak GEZEN - Ersan KÜÇÜKKURU ÇANAKKALE (DHA)
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Valiliği’nce düzenlenen ‘2012 Turizm Zirvesi’ne Kazdağları bölgesinde altın arama konusu damgasını vurdu.

  Vali Güngör Azim Tuna, Kazdağları’nı kentin önemli turizm değerleri arasında gösterdi. Bölgedeki altın madenciliği konusunu gündeme taşıyan Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Lütfen bu rezilliği ortadan kaldırın” diye seslendi.

  Çanakkale Valiliği, kentin sahip olduğu bilinen değerleri daha iyi tanıtmak, bilinmeyenleri de ortaya çıkarmak, turizmde marka haline gelmek için düğmeye bastı. Bu nedenle bir turizm zirvesi düzenledi. Zirvenin açılışında konuşan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Gelibolu ve şehitlikleri gerçek anlamda tanıtmanın vatani ve insani görevleri olduğunu vurguladı. Doğal güzelliklere zarar vermeden bölgeye en faydalı olacak turizm türlerinin tespit edilmesi gerektiğini de belirten Vali Tuna, “Acaba Kazdağları yabancılar için ne anlam ifade ediyor? Yenice, Bayramiç, Ayvacık, Ezine, Çan, Kazdağları’ndan nasıl ekonomik girdi elde eder? Asıl süreç bu zirvenin sonunda hazırlanacak rapordan sonra başlayacak. Bana göre Yenice İlçesi, Kazdağları doğa turizminin önemli bir başlangıç noktası olacak. Hoş Geldin Ofisi ile Kazdağları’na kuzey tarafından gelenler önce ilçe merkezinden gerekli bilgileri alacak, nerede endemik bitkileri bulabilecekleri, nerede tıbbi ve aromatik bitkileri toplayabilecek, nerede trekking yapabilecek, nerede kuş gözlemleyebilecek bunları öğrenecek” diye konuştu.

  Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na yapılanlar ve Gökçeada’nın ulaşım sorununun çözümü noktasındaki katkılardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Gökhan, “Kazdağları’ndaki altın arama rezilliğini ortadan kaldırırsa ona bir kez daha teşekkür ederiz. Lütfen bu rezilliği ortadan kaldırın. Niye bir çelişki yaşıyoruz? Bir tarafta Kazdağları, değerler, doğa diyoruz. Diğer taraftan 3 kuruşluk altın için bu değerleri feda etmeye çalışıyoruz. Madenciliğe karşı değilim. Ancak altın arama koskoca o güzelim alanları yok eden bir süreçtir. Dolayısıyla bu konuyu toplantıdan sonra oluşturulacak konseyin değerlendirmesini rica ediyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı