Ege Haberleri

  Zeytin yerine efe tabelası

  Ahmet ERTAN / EDREMİT, (DHA)
  02.11.2009 - 00:15 | Son Güncelleme:

  EDREMİT-İzmir karayolunun Balıkesir-Burhaniye-Havran-Ayvalık kavşağına dikilen üç boyutlu dev tabeladaki yazılar, Edremit belediye başkanı  değiştikçe onlarla birlikte değişiyor.
  1999 yılı Mart ayında göreve gelen MHP’li Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, Edremit-Burhaniye-Havran yol kavşağına her yönden görülebilecek şekilde diktiği dev tabelaya Kazdağları ve efe figürleri yerleştirerek “Efeler Toprağı Edremit’e, Efeler Dağı Kazdağı’na Hoşgeldiniz” yazısını koydurdu. Bu yazı, Kılıç’ın görev yaptığı beş yıllık süre içinde yerinde kaldı ve deforme oldukça yenilendi. 2004 yerel seçimlerinde göreve gelen AKP’li Yunus Bozbey, “Kentler, ilçeler daha çağdaş kimlikleriyle ve üretimleriyle anılmalı” dedi ve tabeladaki efe figürünü kaldırıp, zeytin figürü koydurdu ve yazıyı da “Zeytin diyarı Edremit’e hoşgeldiniz”, “Edremit, jeotermal ile ısınıyor” ibareleriyle değiştirdi. Mart 2009’daki yerel seçimlerle tekrar işbaşına gelen MHP’li Tuncay Kılıç, tabelayı yeniden değiştirdi ve ilçe “efe” kimliğine birkez daha kavustu.
  Kılıç, “Efe demek, mert demek, yiğit demektir. Edremit gençleri, Edremit efeleri Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri yararlılıklarla Atatürk’ün övgüsüne mahzar olmuşlardır. Kuvay-ı Milliye’nin de temeli burada atılmıştır. Efeler diyarı Edremit’in mazisini unutmadık ve unutturmamak için çalışıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı