Ege Haberleri

  Yüzünüzü bize dönün

  Burcu TANER / İZMİR (DHA)
  11.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis üyesi sanayiciler, Olanağüstü Meclis Toplantısı’na katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na çeşitli eleştirilerde bulundular.

  EBSO Meclis Üyesi Atıl Akkan, eski çalışma arkadaşı Hisarcıklıoğlu’na, herşeyi İstanbul merkezli düşündüklerini söyleyerek “Yüzünüzü biraz Anadolu’ya dönün” eleştirisinde bulundu. Hisarcıklıoğlu da, buna yanıt olarak “Her yıl gitmediğim bir odam yok” yanıtını verdi. TOBB Başkanı’na hitaben konuşan EBSO Eski Başkanı ve TOBB eski Yönetim Kurulu Üyesi Atıl Akkan, TOBB’un siyasi iktidara baskı yapma konusunda yetersiz kaldığını iddia ederek Başbakan’ın “yatırım yapın” çağrısının hayata geçmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kendi bölgesinden örnek veren Akkan, Aliağa’da bir yatırımcının ÇED raporu almak için bir yıl zaman kaybettiğini, yine binalarda zorunlu tutulan sığınakların büyük maliyet yarattığını anlattı. Akkan, illere göre yapılan teşviklerin de adaletsiz olduğunu öne sürdü.
  İstanbul dükalığından bıktık
  Rüzgar santralleri yatırımlarına da değinen Akkan, “EPDK, rüzgar santralleri için 2007’de 70 bin başvuru topladı. Bu başvurular karşılığında sanayicinin 700 milyonu teminat mektubu olarak bankaların elinde. Bize ‘çantacılık yapmayın’ diyorlar ama EPDK çantacılık yapıyor. Ama TOBB’un sanayiden sorumlu yönetim kurulu üyeleri çıkıp beyanat vermiyor. İstanbul dükalığından bıktık. TOBB’un asli görevi Türkiye sathındaki girişimcileri korumaktır. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eskiden olduğu gibi yüzünü Anadolu’ya dönmelidir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı