Ege Haberleri

  Yüzde 37 kirada yüzde 55 konduda

  Hürriyet Haber
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, nüfus artışı, göç ve evlenme gibi nedenlerle büyük kentlerde artan konut ihtiyacının, Türkiye’nin çözüm bekleyen en önemli sorunlarından olduğunu belirtti.

  SONAR’ın İzmir’le ilgili gerçekleştirdiği anket sonuçlarını anlatan Aslan, “Her yıl, binlerce kişinin göç ettiği İzmir’de yaşayanların yüzde 37’si kiracıdır. Bu rakam, yükselişini sürdürme eğilimindedir” dedi.
  İzmir’in bugünkü kentsel yapısı, gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmasıyla alarm verdiğini vurgulayan  Aslan, nüfusun yüzde 55’inin kaçak yapılarda ve gecekondularda oturduğunu belirterek şunları söyledi:
  Kentsel dönüşüm şart
  “İzmir’de konutların yüzde 25’i eski yapılardır. Eski yapıların biran önce revizyondan geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü olası bir deprem riskine karşı hazırlıklı yerleşimler için kentsel dönüşüm seferberliği başlatılması yönünde gereken adımlar bir an önce atılmalı.”
  İzmir’de yaşayanların yüzde 57’sinin, iki yıllık süreçte konut edinme hedefi bulunmadığını, “İlerideki şartlara bağlı olarak konut edinme hedefim olabilir” diyenlerin oranının da yüzde 20,6 olduğunu belirten Aslan, şöyle dedi:
  “Sadece İzmirli’nin 5’te 1’i diyebileceğimiz, yani yüzde 20,6’lık bir oran böyle bir hedefi olabileceğini söylemiştir. Dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketen, elektriği ve doğalgazı otomatik zam tarifesine bağlı, pek çok faturada (verginin vergisini) ödemek zorunda bırakılan halkımızın ancak sınırlı bir bölümü, kendi konutunu almak için düş kurabiliyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı