Ege Haberleri

  Yurt dışına açılıyor

  Hürriyet Haber
  30.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli Bülent Mora Kuyumculuk’un ikinci kuşak temsilcisi Osman Mora, pırlanta sektörünün en önemli sertifikalarından GIA’da eğitim aldı.

  MÜCEVHERAT sektörünün önde gelen kurumlarından Bülent Maro Kuyumculuk, yurt dışına açılmaya hazırlanıyor. Şirket, Amerika’da mağaza açmayı planlarken, yurt içinde de özellikle AVM’lerde yer almayı hedefliyor.
  Bülent Maro Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi ve ikinci kuşak temsilcisi Osman Maro, 1976’da kurulan firmanın zaman içerisinde şubeleşmeye başladığını belirtti. Mora, “Şu anda Alsancak ve Karşıyaka’da mağazalarımız var. Alsancak mağazamızı da nisan ayında yeniledik ve daha büyük bir alana taşındık. Daha önceki yıllarda, Kemeraltı’nda da bir mağazamız vardı. Ama pırlanta işi çarşıda pek rağbet görmediği için kiraya verdik. Bunun yanında İstanbul’da da bir atölyemiz bulunuyor. Bütün üretim ve tasarım orada yapılıyor” bilgisini verdi.

  Yurt dışına açılıyor

  İki mağaza yolda
  Mevcut mağazaların yanında yeni yerler de açmayı planladıklarını ifade eden Mora, bunun yurt içi ve yurt dışı şeklinde iki ayağının olduğunu kaydetti. Mora, “Yurt içinde özellikle AVM’leri düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl içinde İzmir’de iki mağaza açabiliriz. Yurt dışında da Avrupa ve Amerika’yı istiyoruz. Özellikle Amerika üzerinde duruyoruz. Ciddi destekler var. Ondan da yararlanarak bu hedefimizi, 2014-2015 gibi gerçekleştirmek istiyoruz. Mora’nın Avrupayı bir isim olmasının avantajını da bu pazarda kullanacağız” dedi.
  Son dönemde döviz kurunda yaşanan artışın pırlanta sektörünü de etkilediğini belirten Mora, sektörün ÖTV konusunda da düzenlemeye ihtiyacı olduğunu belirterek, “ÖTV ve KDV indirimlerinin mücevher sektöründe de uygulanması gerekiyor. Pırlantadaki ÖTV sorunu, sektörü kayıt dışına yönlendiriyor” dedi.

  EN PRESTİJLİ SERTİFİKA

   İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan ve Ege Üniversitesi’nde İşletme üzerine yüksek lisans yapan Osman Maro, pırlanta sektöründe daha nitelikli bir yapıya kavuşmak adına da sürekli eğitim alıyor. 2008 yılında Belçika’da pırlanta alanında sertifika veren HRD’de eğitim aldığını aktaran Mora, şöyle devam etti:
  “Bunu bir basamak daha yukarı taşımak adına bu yıl da sektörün en prestijli sertifikası olan Amerikalı GIA’da 4 ay eğitim aldım. Bu sektörde çok önemli bir sertifika. Türkiye’de yaklaşık 400 bin kişinin çalıştığı sektörde, bu sertifikaya sahip 10-15 kişi var. Bunlardan biri de benim. Bugün pırlanta sektöründe, esnaf ne sattığını, müşteri de tam olarak ne aldığını bilmiyor. Bu boşluğu dolduracağıma inanıyorum.”

  GENÇLERİN İLGİSİ YÜKSEK

  İzmir’de son yıllarda pırlantaya olan talebin arttığına dikkat çeken Mora, özellikle gençlerin ilgisinin yüksek olduğunu ifade etti. Mora, “İlgi beraberinde, firma sayısını da arttırdı. Bu alanda 300-400 firma vardır. Ama bizim gibi kurumsal firma sayısı 10’nu geçmez. Bizde de 200 liradan 200 bine kadar ürün bulmak mümkün” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı