Ege Haberleri

  Yunan adasında, 13 yıllık Türk Köşesi

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE ile Yunanistan arasında, 17 Ağustos depreminden sonra gelişen ilişkiler Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununu öne sürmesiyle gerginleşse de, Leros Adası'ndaki Aya Marina İlköğretim Okulu 5-A sınıfı öğrencileri 13 yıl önce kurulan ‘‘Türk Köşesi’’ni ilk günkü gibi koruyup sevgiyle yaşatıyor.

  LEROS Aya Marina İlköğretim Okulu ile Güllük İlköğretim Okulu 1987 yılında kardeş oldu. Öğrenciler, birbirlerini sıkça ziyaret ederek sevgi ve dostluk köprüsü kurdu. Yunan öğrenciler, Türk kardeşlerinden aldıkları fotoğraflar, bayraklar ve kartpostallarla sınıfta Türk Köşesi oluşturdu.

  KARDEŞ okul öğrencileri, her hafta Güllük'ten gelen mektupları sınıfta okuyor, sonra da yanıtlıyor. İki okulun kardeşliğinin temelini atan öğretmen Kostis Aslanidis, Yunan adalarında ilk kez böyle bir köşe oluşturulduğunu ve herşeye rağmen 13 yıldır yaşatıldığını vurguladı.

  ABDİ İpekçi, Zülfü Livaneli ve Nazım Hikmet'in barış ve dostluk içeren sözlerinin koridora asıldığını, çocuklara kardeşlik duygularını bu yolla aşıladıklarını anlatan Aslanidis, Bodrum'un diğer okullarıyla da sportif, kültürel ve eğitim alanında faaliyete geçmek istediklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı